Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
17 Apr, 2026

Ordförande med månadslön?!

Igår snubblade jag över en bokslutskommunike som förklarade hur stämman beslutat om arvoden för styrelsen: 

 

“Årsstämman beslutade i enlighet med valberedningens förslag att arvode till styrelseledamöterna ska utgå med 387 000 kronor till styrelsens vice ordförande och 258 000 kronor till var och en av övriga ledamöter. Till styrelsens ordförande föreslås en månatlig lön om 145 000 kronor och avsättning till pension 30 % av lön samt bilförmån på marknadsmässiga villkor” 

Främst är det såklart det där med månadslön om 145.000 kr som jag reagerade på. Det är rätt mycket för en ordförandepost i ett bolag med börsvärde på 340 miljoner SEK och noterat på First North och det är en extremt udda utbetalningsmetod. Dessutom bil till en ordförande. Låter mer som en VD nästan. Och då undrar man ju vad jobbar VD med?

Bolaget då? Det handlar om konsultbolaget Ogunsen. Ogunsen stängde igår på kursen 31,70 SEK. Utdelning 4,73%

Och bilden på styrelsesidan får mig att vilja sälja mina aktier i bolaget. 

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.