VD-intervju och rapportkommentar med QBIM
Sedan slutet av 2025 följer jag bolaget QBIM och kommer så göra under hela 2026. Med fokus på rapporterna där jag får chansen att ställa lite frågor till bolagets VD Niklas Forsberg.
En första titt med lite mer övergripande fokus hittar du i mitt tidigare blogginlägg här.
QBIM har under mer än 10 år varit ett konsultbolag med fokus på business intelligence. Bolaget har flera intäktsben men är inne i en omställning där fullt fokus framåt ligger på deras AI-baserade prenumerationstjänst Q-Sales. Som agerar som stöd till säljare.
Bolaget har varit börsnoterat sedan hösten 2025 och har ett börsvärde på runt 20 miljoner. Bolaget hade vid slutet av förra kvartalet 7 anställda.
Så här beskriver bolaget själva Q-Sales:
Q-Sales är en molnbaserad AI-assistent som ger säljare realtidsinsikter och påminnelser, vilket minskar administrationen och frigör tid för mer värdeskapande aktiviteter. Q-Sales kan kopplas upp på kundens befintliga CRM-system för att automatiskt analysera kund- och försäljningsdata. Utöver detta så fungerar Q-Sales som en digital coach för säljarteamet genom realtidsinsikter och dagliga påminnelser.

Lite siffror från dagens rapport för det fjärde kvartalet 2025:
Omsättning: 1,0 miljoner kronor
Rörelseresultat: -1,6 miljoner kronor
Likvida medel: 4,5 miljoner kronor
Antal avtalade licenser för Q-Sales rapporteras varje månad och var i slutet av januari 108 stycken vilket ska jämföras med 64 stycken i samband med att jag intervjuade Niklas i november.
Hej Niklas, kul att få följa er löpande och nu titta på en ny rapport. Du har tidigare varit tydlig med er strategi framåt med fokus på prenumerationsbaserad försäljning av Q-Sales snarare än konsulttimmar, vilket här och nu gör att ni tappar lite intäkter jämfört med tidigare kvartal. Ni rapporterar antalet prenumeranter av Q-Sales löpande varje månad (83st i december, 89st i januari och 108st i februari). Löper försäljningen av Q-Sales på enligt plan?
Försäljningen utvecklas i den riktning vi har arbetat mot i omställningen till en prenumerationsbaserad modell, även om det i en övergångsfas kan påverka intäktsnivåerna jämfört med en mer projektbaserad affär.
Det vi följer noggrant är både användartillväxten och att vi är i rätt typer av kunddialoger, där lösningen används som ett operativt stöd i försäljningsarbetet. Ökningen från 83 till 108 prenumeranter visar att vi är på rätt väg. Vi har även obefintlig churn på våra kunder.
Vår ambition framåt är att växla upp takten i licenstillväxten, genom att fokusera på de organisationer där vi ser tydlig effekt och kan skala användningen på ett strukturerat sätt. Det gäller både på befintliga och prospektiva kunder. Det är så vi bygger en mer förutsägbar och långsiktigt stark intäktsbas.
Jag ser Q-Sales nu finns på flera nordiska språk är det främst för att nå svenska bolag med nordisk säljorganisation eller är ni redan nu redo att gå in på allvar i övriga nordiska länder med riktad försäljning och marknadsföring mot exempelvis helnorska bolag?
Vår primära utgångspunkt är att möta behovet hos befintliga och nya kunder med nordisk verksamhet, där flera språk ofta är en förutsättning för breddinförande.
Språkstödet gör att lösningen kan användas enhetligt inom en organisation, vilket underlättar utrullning och skapar större affärsvärde per kund.
Det ger oss samtidigt en naturlig beredskap att arbeta bredare geografiskt, men vårt fokus är att växa strukturerat genom de kundrelationer vi redan bygger, och de sker främst med utgångspunkt i Sverige för stunden.
Hur avancerad är denna utveckling till nya språk? Dvs hur mycket utvecklingskostnader kommer det driva för er den dagen ni vill utöka Q-Sales till ännu fler marknader?
Den stora utvecklingsinsatsen har legat i att bygga själva plattformen och strukturen för hur språk hanteras. När den nu väl är på plats blir tillägg av nya språk betydligt mer av en konfigurations- och anpassningsprocess än ett nytt stort utvecklingsprojekt. Vilket addering av norska och danska varit ett kvitto på.
Det innebär alltså att framtida språkexpansion inte väntas driva kostnader i samma proportion som den initiala produktutvecklingen.
Q-Sales är sedan ett antal månader ute och rullar till betalande kunder. Samtidigt har det skett ett utvecklingsarbete med fler funktioner som språk, stöd för uppföljning av telefonsamtal etc det senaste kvartalet. Hur skulle du beskriva fördelningen av resurser framåt mellan fortsatt produktutveckling av appen och marknadsföring/försäljning? Jag förstår att det är ett parallellt kontinuerligt arbete, men om du hjälper oss att förstå lite var ni som bolag kommer lägga mest resurser det kommande året.
Vi går nu successivt från en utvecklingsfas till en kommersialiseringsfas.
Det betyder inte att utvecklingen upphör, men den blir mer inkrementell och fokuserad på att stödja införande och användning snarare än att bygga ny grundfunktionalitet.
Tyngdpunkten framåt ligger därför allt mer på försäljning, implementation och att öka användningen hos befintliga kunder – eftersom det är där vi skapar skalbarhet och återkommande intäkter.
Ni har en bit kvar till lönsamhet baserat på en affär främst baserad på prenumerationsmodellen av Q-Sales. Samtidigt går det ju snabbt att växa om ni kan öka antalet licenser med låta säga 10-20% per månad under en period. Kassan var vid kvartalets utgång runt 4,5 miljon. Här finns som jag ser det några olika vägar framåt att välja mellan. Jag tänker avvägningen gasa för att snabbast möjligt växa antalet prenumeranter eller hålla igen lite och räkna med att tiden har sin gång. Men också på avvägningen att under en övergångsperiod återigen fokusera på konsultaffär och andra tjänster som kan ge ett kassaflöde och lite mer uthållighet eller ta in kapital via en emission. Kan du säga något kring ovanstående överväganden kring vägen framåt?
Vår övergripande prioritet är att bygga en skalbar och återkommande intäktsmodell kring Q-Sales. Det är den struktur som långsiktigt skapar mest värde, även om det innebär en övergångsperiod jämfört med en konsultbaserad verksamhet.
Vi arbetar därför med en balanserad strategi där vi driver abonnemangstillväxten samtidigt som vi håller kostnadsnivån anpassad till behovet av utvecklingstakt. Konsultinslag kan fortsatt finnas som ett stöd i införanden, men är inte det som ska bära affären över tid.
Parallellt utvärderar vi löpande kapitalstrukturen, vilket är naturligt i ett bolag i vår fas. Eventuella finansieringsbeslut handlar i så fall om att kunna accelerera det som fungerar, inte om att ändra riktning.
Vår inriktning ligger alltså fast: att stegvis öka licensvolymerna och bygga en mer förutsägbar intäktsbas.
