
Mina Länkar
- Investacus
- Spara Klokt
- Kronan till miljonen
- Frihetsmaskinen
- Sparo
- z2036 (Stefan Thelenius)
- Krösus sork
- Att välja lycka
- Chansar mest
- Utdelningsseglaren
- Gustavs Aktieblogg
- Pengabloggen
- Framtida rikedom
- Utdelningskungen Valient
- Sofokles - Fermentum Vitae
- Tankar om aktier
- 10-årsplanen
- Spartipset
- Aktieingenjören
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH
- Avanza eller Nordnet
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Livihop är verksamma inom vård- och omsorg och erbjuder tjänster inom personlig assistans för individer med olika funktionsnedsättning. Verksamheten bedrivs utifrån koncernens olika dotterbolag och tjänsterna innefattar hantering av personal, budgetering av assistanstimmar, samt kontroll över assistansens innehåll. Bolaget grundades under 2011 och har sitt huvudkontor i Stockholm.
Noteringen skedde i början av 2018 på First North. Koncernen har cirka 1000 medarbetare.
- Se fullbevakad bolagspresentation
SpectrumOne är en pionjär inom förädlad sms- och onlinemarknadsföring som skapar bättre kundrelationer. Med sofistikerade marknadsföringslösningar genererar SpectrumOne, ökad lojalitet och värdefulla insikter om kundpreferenser åt sina samarbetspartners.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Samhällsbyggnadsbolaget i Norden ABs (SBB) affärsidé bygger på att långsiktigt äga, förvalta och utveckla bostads- och samhällsfastigheter samt driva detaljplansprocesser för bostadsfastigheter. SBBs fastigheter återfinns i svenska och norska städer med underliggande tillväxt, generellt är fastigheterna belägna i när anslutning till ortens centrum med goda kommunikationer.
Other

Jack Ma som är den kinesiska e-handelsjätten Alibabas grundare har inte setts till offentligt de sista två månaderna och misstänks därför vara försvunnen. Han har heller inte medverkat i det sista avsnittet av sitt egna talangprogram "Africa Business Heroes", en tävling för afrikanska entreprenörer som tävlar om en del av 1,5 miljoner dollar. Enligt Financial Times har Alibaba låtit en talesman meddela att orsaken till den uteblivna medverkan berodde på schemaproblem. I oktober höll Ma ett kontroversiellt tal där han kritiserade Kinas regleringssystem för att stävja innovation inom finanssektorn. En kort tid efter uttalandet uteblev den stora börsnoteringen av Alibabas fintechbolag Ant Group i Shanghai och Hongkong.
Vi vet inte om det ligger något bakom dessa rykten men vi kan inte låta bli att fundera i banorna kring att det är känsligt att kritisera den kinesiska regimen.
Vi väljer generellt att ställa oss kritiska till investeringar i kommunistiska länder för att hålla nere den politiska risken.
Läs mer:
Det låter lite som med den svenska regimen. Det är bara de bruna nassarna som kritiserar dem tydligen?
Mvh investera-pengar.blogspot.com
Hehe, ja vår regim är verkligen helt tappad och det gör ont att se att folket inte förstår det.
/Aktiepappa