Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
2 Jun, 2026

Kraftledningsbygget till Oxelösund återupptas

SSAB meddelade den 11 maj 2026 att driftsättningen av den nya elektriska ljusbågsugnen i Oxelösund försenas på grund av överklaganden avseende tillståndsprövning för kraftledningen som ljusbågsugnen ska anslutas till. Överklagandena har nu dragits tillbaka och Vattenfall Eldistribution har meddelat att kraftledningsbygget återupptas. Dagens besked innebär att produktionsstart i den nya elektriska ljusbågsugnen beräknas kunna ske i andra kvartalet 2027.

Kraftledningsbygget som ska förse den nya ljusbågsugnen vid SSABs stålverk i Oxelösund med el pausades i april på grund av överklaganden avseende artskydd. Samtliga överklaganden har nu dragits tillbaka och Vattenfall Eldistribution har meddelat att kraftledningsbygget återupptas, vilket innebär att produktionsstart väntas ske i andra kvartalet 2027.

"Vi välkomnar beskedet om att alla överklaganden har dragits tillbaka. Elanslutningen är en viktig komponent i SSABs investering, som innebär att vi får möjlighet att leverera ökade volymer av koldioxidreducerat stål till våra kunder. Dessutom möjliggör omställningen i Oxelösund en minskning av Sveriges koldioxidutsläpp med omkring tre procent”, säger Johnny Sjöström, vd och koncernchef, SSAB.

Processen kring tillståndsprövning visar behovet av att bättre samordna tillståndsfrågor i ett tidigt skede, särskilt när det handlar om att väga olika intressen mot varandra i stora viktiga projekt.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Helena Norrman, EVP & Head of Group Communications, helena.norrman@ssab.comtel: +46 7 30 65 53 46
Per Hillström, Head of Investor Relations, per.hillstrom@ssab.com, tel: +46 7 02 95 29 12

SSAB är en global ledare inom premiumstål och formar en starkare, lättare och mer hållbar värld. Med höghållfasta och avancerade stål, banbrytande koldioxidreducerade erbjudanden och värdeskapande tjänster levererar vi unika kundvärden och stärker våra kunders konkurrenskraft världen över. Vi har tillverkat stål sedan 1878 och våra team i fler än 50 länder sätter standarden för branschledande prestanda. SSAB har stålverk i Sverige, Finland och USA. Vi leder branschens omställning och minskar utsläppen från vår egen produktion radikalt. SSABs aktier är noterade på Nasdaq Stockholm, med en sekundärnotering på Nasdaq Helsingfors.

Taggar:

Bifogade filer

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.