Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
15 Jul, 2026

Nelly Group inleder återköpsprogram av aktier om upp till 30 miljoner kronor

Styrelsen i Nelly Group AB (publ) (”Nelly”) har med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 18 maj 2026 beslutat att inleda ett återköpsprogram av egna stamaktier.

Återköpsprogrammet ska genomföras i enlighet med EU:s marknadsmissbruksförordning (EU) nr 596/2014 (”MAR”) och EU-kommissionens delegerade förordning (EU) nr 2016/1052 (”Safe Harbour-förordningen"). Förvärv av egna stamaktier ska genomföras av Danske Bank A/S, Danmark, Sverige Filial, som ska fatta sina egna handelsbeslut för stamaktier i Nelly oberoende av och utan inflytande från Nelly med hänsyn till tidpunkten för förvärven. Det maximala sammanlagda återköpsbeloppet uppgår till 30 miljoner kronor. Antalet stamaktier som får återköpas är maximalt 2 500 000, vilket innebär högst 8,18% av bolagets samtliga aktier. Bolagets innehav får dock vid var tid aldrig överstiga tio (10) procent av samtliga aktier i Bolaget.

Syftet med återköpen är att optimera Bolagets kapitalstruktur. Styrelsen avser att föreslå att de återköpta aktierna dras in genom minskning av Nellys aktiekapital vid nästa årsstämma.

Det återköp som styrelsen beslutat om ska uppfylla följande villkor:

i. Återköp ska ske på Nasdaq Stockholm i enlighet med dess regelverk Nordic Main Market Rulebook for Issuers of Shares ("Regelverket") samt i enlighet med MAR och Safe Harbour-förordningen.

ii. Återköpen ska inledas tidigast den 17 augusti 2026 och avslutas senast den 17 februari 2027.

iii. Maximalt 2 500 000 stamaktier i Bolaget får återköpas till ett sammanlagt belopp om högst 30 miljoner kronor. Bolagets innehav får dock vid var tid aldrig överstiga tio (10) procent av samtliga aktier i Bolaget.

iv. Återköp får ske endast med iakttagande av de mängdbegränsningar för köp av egna aktier som anges i Regelverket och i Safe Harbour-förordningen. Aktier får inte förvärvas till ett högre pris än det högre av priserna för den senaste oberoende handeln och det högsta aktuella oberoende köpbudet på Nasdaq Stockholm. Återköp får inte ske till ett lägre pris än det lägsta pris till vilket ett oberoende förvärv kan ske.

v. Betalning för återköpta stamaktier ska erläggas kontant.

Det totala antalet aktier och röster i Nelly uppgår till 30 567 388, fördelat på 30 129 399 stamaktier och 437 989 C-aktier. Bolagets innehav vid tidpunkten för detta pressmeddelande uppgår till 42 747 egna stamaktier och 437 989 C-aktier.

Mer information om återköpsprogrammet, inklusive löpande uppdateringar och en fullständig återköpstabell, kommer att finnas på Nellys webbplats.

För mer information, vänligen kontakta:


Josefin Dalum, CFO
+46 70 080 77 75
ir@nelly.com

Om Nelly Group


Nelly är en av Nordens mest älskade modedestinationer för unga kvinnor. Styrkan i vårt erbjudande ligger i kombinationen av vårt eget NELLY-brand tillsammans med noga utvalda externa varumärken. Genom vår passion för mode och produkter som engagerar våra kunder har vi sedan starten 2004, som pionjärer inom digital direktförsäljning, etablerat en ledande position på våra kärnmarknader. Bolaget har en miljon kunder i Norden online och omsätter 1,3 miljarder kronor per år. År 2023 öppnade Nellys första fysiska Flagship Store på Drottninggatan i Stockholm, och under 2025 slog vi upp portarna på Strøget i Köpenhamn. Koncernen hette tidigare Qliro Group. Nelly Groups aktier är noterade på Nasdaq Stockholm i mid cap-segmentet med kortnamnet ”NELLY”.

Denna information är sådan information som Nelly Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-07-15 08:30 CEST.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.