Frågor att ställa sig varje dag
Flera gånger, såväl direkt som indirekt, har jag återkommit till balansen mellan att leva här och nu samt att planera för att morgondagen inte kommer att komma med hemska nyheter och förutsättningar. Morgan Housel, som jag då och då brukar citera, skriver det bra i sin bok The Pshycology of Money, där han skildrar följande: ”At a party given by a billionaire on Shelter Island, Kurt Vonnegut informs his pal, Joseph Heller, that their host, a hedge fund manager, had made more money in a single day than Heller had earned from his wildly popular novel Catch-22 over its whole history. Heller responds, “Yes, but I have something he will never have … enough.” Enough. I was stunned by the simple eloquence of that word—stunned for two reasons: first, because I have been given so much in my own life and, second, because Joseph Heller couldn’t have been more accurate. For a critical element of our society, including many of the wealthiest and most powerful among us, there seems to be no limit today on what enough entails. ”

Som investerare drivs vi ofta av viljan att nå nästa nivå. Vi vill förbättra vår avkastning, hitta nästa bolag med exponentiell potential, skapa ett större kapital – kort sagt: VI. VILL. HA. MER. Det finns något mänskligt i det. Emellertid döljer sig just där, i detta ”lite mer”, också ett av våra största mentala hinder. För när mållinjen flyttas fram varje gång som vi närmar oss den, kan ingen framgång längre kännas tillräcklig. Det är ett sorts råttrace; ett sorts ekorrhjul där vi aldrig blir tillfreds.
Seneca uttryckte det träffsäkert: ”Fattig är inte den som har lite, utan den som aldrig får nog.” Den som ständigt strävar efter mer, oavsett hur mycket som redan finns, lever i ett tillstånd av brist – inte i realiteten, men i sinnet. För investeraren innebär det att oavsett portföljstorlek, avkastning eller framgång, finns risken att aldrig känna sig tillfreds. Det är ett mentalt ekorrhjul som snurrar allt fortare, särskilt i en värld där varje klick, kursrörelse eller kvartalsrapport triggar jämförelser och oro, för att inte att förglömma alla jämförelser med andra investerare via sociala medier som görs såväl med- som undermedvetet.
Att vara framgångsrik på börsen handlar därför inte bara om att förstå siffror, värderingar och balansräkningar. Det handlar lika mycket om att förstå sig själv. Vilka mål har jag – och varför? Vad är egentligen ”tillräckligt”? Och vad händer när jag når dit? Många upptäcker att målet de kämpat mot förvandlas till ett nytt delmål så fort det uppnåtts. Den där mållinjen, som du säkert mycket väl känner till(?), tenderar ständigt att flyttas fram. Nu är detta per definition inte något dåligt, för utan mål och syfte blir livet fattigt. Dock måste det finnas en medveten balans; en medvetenhet om vad, varför och hur man söker X, Y och Z.

Marcus Aurelius påminde sig själv varje dag om memento mori – kom ihåg att även du är dödlig. Det låter dystert, men tvärtom var syftet livsbejakande. Genom att påminna sig om att livet är ändligt, blir varje dag, varje handling och varje beslut mer värdefullt. I investeringssammanhang betyder det att inte fastna i tanken på att ”en dag ska jag kunna njuta”. Den dagen kanske aldrig kommer, eller så inser man då att man glömt hur man gör.
Slåss jag med dessa tankar? Absolut, men jag gör också så gott jag kan för att förhålla mig till dem. Att påminna sig om att vara tacksam för tak över huvudet, varmvatten i duschen, mat i kylskåpet och skafferiet med mera är inte bara bra, utan också essentiellt. Allt kan alltid bli bättre, ja, men allt kan också bli sämre. Jag räknar alltid med det värsta, men hoppas – om än ej naivt – på det bästa. Har du en gång haft en trasig kyl och frys är varje dag hemkommen till en sådan som fungerar inte bara ett nöje, utan också en lättnad.
Att tänka på döden är inte att ge upp, utan att leva mer medvetet. När vi påminner oss om att tiden är begränsad blir frågan inte bara ”hur kan jag öka mitt kapital?” utan ”hur kan jag leva bättre med det jag redan har?” Det är en fråga som vänder hela perspektivet – från ständig jakt till medveten närvaro. Invert, always invert.
Det är lätt att förlora sig i siffror, analyser och strategier, men glömma att syftet med investeringar egentligen inte är mer pengar, utan frihet – tid! Tiden och friheten att välja hur vi vill leva våra liv. Om jakten på mer kapital i sig gör att vi känner oss fångna, har vi då inte missat målet helt? ”Take a simple idea and take it seriously” – och var radikalt ärlig mot dig själv.
Att vara en medveten investerare handlar alltså om mer än att bygga värde – det handlar om att bygga mening. Om att ställa sig frågor som:
- Vad är ”nog” för mig?
- Vad vill jag att mina investeringar ska möjliggöra – tid, trygghet, frihet eller något annat?
- Och viktigast av allt: vad skulle jag göra annorlunda om jag visste att jag inte hade obegränsat med tid?
Genom att ställa dessa frågor återtar vi kontrollen över våra mål. Vi slutar jaga efter en flyktig siffra på en skärm och börjar se investeringar som ett verktyg för att leva – inte tvärtom.
Stoikerna, ack dessa kloka tänkare och som jag uppmuntrar alla till att förkovra sig i, lärde oss att det enda vi verkligen äger är vårt förhållningssätt till våra tankar och vår inställning. Marknaden kommer svänga, konjunkturer kommer gå upp och ner, men vår sinnesro behöver inte göra det. Den investerare som kan känna tillfredsställelse även när börsen svänger, och som förstår värdet av nuet, kommer inte bara ha en stabilare portfölj – utan också ett rikare liv.
Jag ställer mig frågan om det inte är den största investeringsinsikten: att förstå att den verkliga vinsten inte mäts i kronor, utan i tacksamhet och därmed en ökad sinnesro.
