Börja lite försiktigt?
Ett råd som jag anser är väldigt vanligt förekommande och i grunden både låter vettigt och politiskt korrekt är att börja lite försiktigt med en ny vana. Låt saker ta tid, var inte för hård mot dig själv, känn dig för bla bla bla.
Ta att gå ner i vikt till exempel. Jag tror nästan alla har en bild av att det är bäst att gå ner i vikt långsamt, det har man ju hört 100 gånger i livet. En snabb test visar att även olika AI tjänster hävdar det på en öppen fråga. Men när jag gräver vidare och ber AI motivera svaret landar flera tjänster i att forskningen faktiskt visar motsatsen. Dvs att de som går ner i vikt snabbt i början blir mer motiverade och har större chans att fortsätta sin viktminskning. Nu är jag ingen expert på viktminskning, och det finns säkert olika studier och olika upplägg kring det här. Och olika upplägg passar säkert också olika bra för olika personer.
Det finns så klart tillfällen där det är bäst att börja lite försiktigt. Ta löpträning till exempel. Om man inte är van att springa och börjar springa så snabbt man kan flera gånger i veckan finns risk för skador. Men om vi bortser från den här aspekten av skador så är min personliga bild att en försiktig start sällan har någon fördel.
Är man 20 år men inte tagit tag i det här med körkort så tror jag mer på att åka iväg på en intensivkurs än att börja köra lite planlöst med en förälder en gång varannan månad. Har man problem med alkoholen eller vill sluta röka tror jag det bästa är att sluta helt och inte försöka dra ner med 10% i veckan.
Nu är inte det här “sluta röka-bloggen”, så vad har det här med ekonomi och sparande att göra kanske du tänker. Jo jag har noterat att rådet att börja spara lite försiktigt förekommer även i “vår bransch”.
Här får vi hålla tungan rätt i munnen och hålla isär vissa saker. Vill man bli så rik som möjligt om 20 år eller om vi räknar från andra hållet kunna gå i pension så tidigt som möjligt är det så klart alltid bäst att spara så mycket som möjligt, så tidigt som möjligt till så hög avkastning som möjligt. Det är ren matematik. Men här tänker jag att man ska spara lagom mycket. En person som idag spenderar hela lönen men vill börja spara för att skapa frihet senare i livet.
Målet tänker jag inte är att maxa sparandet, utan att hitta en nivå som är precis lagom för en själv. Att spara så mycket att de saker man försakar och sparar in på har ett mindre värde än de möjligheter som sparandet ger i andra änden.
För att ta ett konkret exempel. Du tjänar 30 000 kr i månaden efter skatt och sparar 0 och har så gjort de senaste 5 åren, men det här vill du ändra på och börja spara. Ska du då börja spara 100 kr i månaden med förhoppning om att vänja dig och om ett tag kunna börja spara 200 kr i månaden? Eller ska du testa att säga upp alla streamingtjänster, börja dricka vatten till maten och införa ett totalt köpstopp på kläder under en månad för att känna vad av förändringen som blev för mycket och sakta ta tillbaka det som du verkligen saknade?
Jag tror alternativ två är en bättre metod för många. Våga testa, våga göra något som känns lite obekvämt, våga tänja lite på gränserna. Men var inte rädd att skruva tillbaka om det gick för långt.
Sparandet är inget självändamål utan handlar om att ge pengar från ditt nutida jag till ditt framtida jag. Och då är det så klart dumt att ta pengar ditt nutida jag egentligen behöver för att ge till ett framtida jag som kanske kommer ha ett överflöd där de där sista kronorna du sparar in idag inte kommer ge något extra värde.
