Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
15 May, 2026

Balder Q1 2026 och utdelningen av Norion

Vi tar en titt på Balders senaste rapport. 

Förvaltningsresultatet för Q1 motsvarar 1,14 kr per aktie. Det är en minskning och är påverkat av att Norion inte längre finns med i räkenskaperna. Detta visar ändå på en fortsatt god intjäningsförmåga i fastigheterna. Rullande ligger det på 5,17 kr per aktie.

Det ger att Balder nu handlas till ca 10 gånger förvaltningsresultatet. Det är ett bra pris.

Den genomsnittliga räntan som bolaget betalar ligger nu på 2,9 %.

Substansvärdet (EPRA NRV) fortsätter en försiktig positiv trend och landar på 96,6 kr per aktie (89,55)  en ökning från årsskiftets 93,96 kr. En ökning som indikerar att marknaden för fastigheter har stabiliserats. Uthyrningsgraden fortsatt god även om den är något lägre än de historiska toppnivåerna.

En av de viktigaste händelserna annars är utdelningen av innehavet i Norion Bank.

Detta innebär en renodling av Balder mot att bli ett renodlat fastighetsbolag. För aktieägarna innebär det att ett sk ”dolt värde” i balansräkningen delas ut direkt. Utdelningen gör att förvaltningsresultat för Balder minskas men kärnverksamhetens fokus blir tydligare.

Belåningsgraden ligger nu på 49,2 % (49). 

Då denna rapporten även får markera ett VD-byte så blir VD ordet lite extra intressant.

Selin nämner att efter en optimistisk inledning på 2026 har omvärldsläget återigen blivit oroligt med högre räntelägen, energipriser och en avmattad konjunktur.  Verksamhetens bredd ger dock stabilitet och att verka i Norden ses som en strategisk fördel under rådande energioro tack vare ländernas elproduktion. Påverkade blir man dock. Tex den extra kalla vintern som var medförde ökade kostnader för uppvärmning och snöröjning, vilket påverkade driftsöverskottet negativt. 

Han nämner även att bolaget har genomfört ett prestigefullt förvärv av en kontorsfastighet i centrala London då investeringsläget där bedöms som gynnsamt. 

Under kvartalet har bolaget också återköpt sex miljoner aktier, då man kontinuerligt väger fastighetsinvesteringar mot återköp för att optimera långsiktig avkastning. 

Sen framförallt. En historisk dag närmar sig. Den 8 maj 2026 lämnar Selin över VD-posten till nuvarande vice VD Sharam Rahi. Selin uttrycker stor stolthet över det bolag de byggt tillsammans under två decennier och känner sig trygg med Sharam som efterträdare.

Har ingen anledning att tro något annat heller. Tidevarv komma, tidevarv gå. Avkastning vi alla ändå kan få.

Då det gäller Norion så är det främst en liten nisch-bank mot fastighetslån och konsumentkrediter. Har följt med de andra bankerna upp i värdering, även om det fallit tillbaka nu sedan utdelningen närmade sig, och handlas just nu nära bok samt ca PE 7. Det blir ett pyttelitet innehav som det ser ut just nu i portföljen. Bank köper jag i regel då jag de är i kris. Det är de inte nu. Så Norion är enligt den principen ej en köpkandidat, men jag har inte gjort något alls här faktiskt. Aktier har en förmåga att föröka sig.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.