Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Redaktionen
30 Jun, 2025
Andreas Gerward

VD-intervju med Andreas Gerward: Stayble Therapeutics

Författare
Tradevenue

I denna intervju med Andreas Gerward, vd för Stayble Therapeutics, får vi en inblick i bolagets strategiska fokus efter medverkan på världens största partneringkonferens inom life science – BIO International i Boston. Gerward delar sina intryck från möten med både potentiella och existerande samarbetspartners samt berättar om det ökade intresset för innovativa, sjukdomsmodifierande smärtbehandlingar utan beroenderisk. Vi diskuterar tidslinjen mot kommersialisering av STA363, pågående partnerskapsdialoger, vägen mot fas 2-start under andra halvåret 2025 och hur bolaget positionerar sig gentemot konkurrenter som Hernicore.

1. Stayble deltar på Bio International i Boston

Ni deltog nyligen på Bio International i Boston, världens största partneringkonferens inom life science. Vad är dina främsta intryck och vad tar du med dig från medverkandet?

En otroligt inspirerande konferens. Jag slås varje gång av effektiviteten att under ett par dagar kunna ha möten och bygga viktiga relationer med bolag från hela världen. Totalt närvarande fler än 5000 bolag. I år var målet för Stayble tvådelat, dels att följa upp och träffa representanter från pågående partnerskapsdialoger men också att träffa nya bolag. Jag tar med mig ett stort intresse för Stayble och STA363, vi har en unik produkt med en enorm potential. Många av de vi träffar slås av enkelheten i behandlingen men framförallt att vi har en sjukdomsmodifierande behandling och tydliga resultat på minskad diskvolym som är en grundförutsättning för att visa statistiskt säkerställd smärtlindring i kommande studier.

2. Staybles start av Fas II under H2

Har man fortfarande samma inställning att det är realistiskt att starta Fas2 under H2?

Vår vision är fortsatt att starta fas 2 under H2. Vi är redo att ta nästa steg i utvecklingen, har diskussioner med underleverantörer och vi har preliminärbokat tillverkning av vårt läkemedel. För att ytterligare minska tiden till start av studien kommer vi redan nu att påbörja arbetet med att slutföra studieprotokoll. Detta är viktiga steg mot start av fas 2 men också något som partners ser ett stort värde i.

3. Gerwards intryck från konferensen och trender inom partering

Fick du några nya intryck från Boston? Vilka trender ser du just nu inom partnering och fältet inom kroniskt diskbråck?

Boston erbjuder en fantastiskt dynamisk miljö för life science bolag. Här finns allt man behöver för att effektivt kunna bygga framgångsrika bolag. Vi passade på att utöver partners träffa såväl representanter för ekosystemet, rådgivare och investerare.

Jag noterar ett tydligt ökat intresse för behandlingar mot smärta som faktiskt kan bota patienter och inte bara minska upplevelsen av smärta. Att STA363 inte har någon risk för beroende så som med opioider är en enormt viktig fördel.

I en mer osäker värd skulle jag även säga att det är en tydlig trend mot att vilja investera och inleda samarbeten med bolag som är i klinisk fas.

4. Staybles tidslinje fram till kommersialisering utifrån olika scenarion

Kan du berätta hur tidslinjen ser ut fram till kommersialisering både utifrån ett optimistiskt scenario, huvudscenario och ett pessimistiskt scenario?

Fas 2 tar ungefär 2 år att genomföra och vi räknar med att fas 3 kommer att ta ca 3 år (fler patienter och längre uppföljning). Därefter inleds en godkännande process där vi ser att vi kommer att kunna ansöka om tex fast track i USA. Men man får ändå räkna med 6 månader till 1 år innan produkten är godkänd. Således så skulle ett godkännande i ett optimistiskt scenario kunna ske ca 2031. Faktorer som förlänger tidslinjen är bland annat förseningar i patientrekrytering, regulatoriska interaktioner mellan fas 2 och 3 samt innan lansering och finansiering av fas 3 studier.

5. Konkurrenter i utvecklingsfasen

Vilka är era främsta konkurrenter i utvecklingsfasen, och vad är den aktuella statusen för deras projekt?

Vår primära konkurrent är en produkt som heter Hernicore. Den utvecklades först av ett japanskt bolag men den globala lanseringen genomförs av läkemedelsbolaget Ferring. Produkten är en injektionsbehandling av ett enzym. Produkten har visat relativt bra effekt när det gäller volymminskning och efterföljande smärtlindring. Dock så medför behandling med Hernicore en risk för allergiska reaktioner och man har i ca 30% av alla behandlade patienter inducerat en skada på disken så kallad Modic. Produkten är ännu under klinisk utveckling (fas 3) i USA. I Japan är produkten lanserad men med flertalet restriktioner om hur och till vem som produkten kan ges på grund av sina biverkningar.

STA363 kommer kunna lanseras som nästa generations injektionsbehandling helt utan de biverkningar och risker som finns med enzymbaserade preparat.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.