
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Maha Energys inriktning är att köpa och utveckla tidigare upptäckta men tidigare underpresterande olje- och gastillgångar samt också genomföra egen prospektering. Bolaget har en uttalad strategi för att öka tillgångsportföljen, som innebär att de olika delarna: produktion, utveckling av befintliga innehav och utforskning av områden kring befintliga fält ska bidra i följande proportioner 40:40:20.
- Se fullbevakad bolagspresentation
NFO Drives utvecklar och tillverkar frekvensomriktare för störningsfri styrning av elmotorer för energieffektivisering av ventilation- och pumpanläggningar samt maskiner. NFO Drives patenterade teknik kan ge energibesparingar på upp till 70 procent utan att ge störningar på omgivande teknisk utrustning.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Electra utvecklar, äger och driver IT-intensiva och kostnadseffektiva koncept inom varuförsörjning, distribution, IT och detaljhandel i Norden. De erbjuder kundanpassade lösningar och färdiga koncept som skapar förutsättning för lönsamhet i både egen och kundernas värdekedja.
Electra är organiserat i två affärsområden – Electra Retail och Electra Logistik & IT. Konkurrensen inom varje affärsområde är stor, men de båda affärsområdena har också många beröringspunkter på kund- och leverantörssidan som tillsammans gynnar bolaget och dess kunder...

Jag har tagit lite paus med de dedikerade inläggen kring veckans bästa matpriser, men det gladde mig stort att flera läsare kom med tips i början av förra veckan då jag själv inte läst alla reklamblad. Redan då informerade ni läsare mig om att det fanns billiga rotfrukter i vissa butiker. Den här veckan är det ännu billigare och Stora Coop har morötter, lök och rödbetor för 2,90 kr/kg (medlemspris och max 3 kg) och Willys har vitkål, palsternacka, morötter och rödbetor för 3,90 kr/kg (max 5 kg). För bara några veckor sen kostade vitkålen en bit över 20 kr per kg dvs det är 80-90% rabatt.
Generellt sett tycker jag tips som "ät efter säsong" kan låta lite töntigt. Men det är ju enorma skillnader i pris när man i början av sommaren kan köpa potatis för 1 kr per kg och vitkål för 20 kr per kg och sen i september kostar potatisen 12 kr/kg och vitkålen 4 kr per kg. Sen kan det hända att man ibland hittar rotfrukter för under 1 kr per kg, men om man äter 500 gram om dagen så spelar det faktiskt inte så stor roll om man betalar 1 eller 4 kr per kg. Den stora besparingen har man från 20 ner till 4 kr.
Jag tycker det är gott med rotfrukter och att det går bra att variera på massa sätt. Kokade morötter och rödbetor, coleslaw, ungsbakade rotfrukter, strimlad och stekt vitkål etc. Så utmaningen är främst förvaringen och att tajma det sista köpet så man äter extra mycket och sen bunkrar upp med 20 kg precis när det är billigt för sista gången. Men det räknar jag med är några veckor bort.
Än så länge är det för tidigt att bunkra så jag köper bara den mängden jag tror vi kan äta, vilket är runt 5-7 kg per vecka för oss två personer.
tack för tips. Ni har ett imponerade system och tänk för att fånga säsongerna. Visste inte att man kunde steka vitkål, mkt bra tips!
Hur lyckas du lagra 20kg utan att det hinner bli dåligt? Får ju inte plats i mitt kylskåp i alla fall....
Kermit: Skuren och stekt vitkål är ett alternativ till tex pasta eller ris i många rätter. Tycker tex stekt vitkål och köttfärssås blir bra!
Cookie: Om vi äter 7 kg i veckan dvs 500 gram per person och dag så är 20 kg bara 3 veckors förbrukning. Så länge håller det i kylen utan problem. Utmaningen är som du säger platsen. Det man ska använda närmaste dagarna kan ligga utanför kylen. Har det inte varit kampanj på kyckling eller lax kanske det finns lite plats i frysen, då kan man göra någon rotfruktsgryta och frysa in. Men vi har samma problem och har lägenhet med kyl och frys som enda möjliga förvaring under rumstemperatur.
För de med balkong kan (tillfällig) förvaring ske där, för de med hus är det naturligtvis mycket enklare. Ute är temperaturen lägre än rumstemperatur - i större delen av landet och dygnet, med några få undantag så här års. Och svalare blir det. Nu har ju M30 slösarbyxorna på sig men annars är det väl lämplig hjärngympa att komma på en lämplig balkongförvaring för rotfrukter som är pengaeffektiv, dvs antingen använder materiel du redan har eller på annat sätt åstadkommer funktionen du önskar.
Vi har balkong men solen ligger på mitt på dagen så det blir riktigt varmt där än så länge. Men kanske skulle gå att bygga något solskydd och sen en behållare i vitt som avvisar solens värme? Vet inte hur morötter reagerar på +10 på natten och +25 på dagen?
Sen kanske det där med sol och värme löser sig självt om några veckor.