Laddar TradingView Widget
Laddar annons
21 Nov, 2025

Veteranpoolen - Q3 och tåget över stora Bält

Jag kommer ihåg när Veteranpoolen noterades och jag såväl tänkte som kände att jag vill göra ett sorts bett på att Sveriges välfärdssystem inte är eller kommer att bli långsiktigt hållbart. Till mångt och mycket går vi till att bli mer och mer som i USA, där det är individuella försäkringar för allt och inget och med det ökade klassklyftor såväl ekonomiskt som socialt. Matematiken bakom en åldrande och med åren högst sannolikt sjukare befolkning, lägre födslotal, AI som på ett eller ett annat sätt kommer påverka arbetsmarknaden, ökad kriminalitet och osäkerhet i samhället och så vidare i takt med ett bibehållande pensionssystem går inte ihop. De som arbetar kommer att stå för än mer av axelbärandet framgent, vilket högst sannolikt betyder att populister kommer att vinna snabba poäng i val när pöbeln är rosenrasande över hur många andra tycks glida räkmacka, medan andra (läs: de som arbetar) får slita. 

Hur det blir i framtiden återstår att se. Medborgarlön? Eller något annat? Klart är att något kommer att ske och hur det påverkar Veteranpoolen är idag omöjligt att sia om. Dock är detta något som jag bär med mig när jag investerar i bolaget.

Lägre pension men ökande kostnader samt att det också finns de äldre/pensionärer/seniorer som verkligen vill arbeta gör att bolag såsom Veteranpoolen kommer att kunna växa och hittills har såväl mina tankar som känslor visat sig vara korrekta. Bolaget har mer eller mindre gått från klarhet till klarhet och trots an ökad värdering har bolaget lyckats med att motsvara de ständigt ökande förväntningarna. 

Det tredje kvartalet utmärkte sig inte som ett undantag, utan var kort och gott bra. 

NyckeltalQ3 2025Q3 2024Jan–Sep 2025Jan–Sep 2024
Nettoomsättning194 449161 481494 959433 853
Rörelseresultat28 19621 98854 97844 295
Rörelsemarginal14,5 %13,6 %11,1 %10,2 %
Vinst per aktie (kr)1,120,872,201,76
Fritt kassaflöde26 39226 12238 89637 392

Som görs synligt i tabellen ökade nettoomsättningen med drygt 20 % jämfört med samma kvartal föregående år, vilket främst drevs av stark efterfrågan både från företags- och privatkunder. Rörelseresultatet steg med cirka 28 %, vilket förbättrade rörelsemarginalen med nästa en procentenhet, från 13,6 % till 14,5 %. Längst ned i resultatrapporten framkom att den positiva utvecklingen inte avstannade, då vinst per aktie ökade från 0,87 kr till 1,12 kr, motsvarande 28,7 %. 

Kassaflödet, 26 392 KKR (26 122), från den löpande verksamheten var stabilt och låg i nivå med föregående år. För niomånadersperioden januari–september ökade omsättningen med 14 % och rörelseresultatet med nästan 24 %, vilket gav en rörelsemarginal på 11,1 % jämfört med 10,2 % året innan. Sammantaget; allt som allt, summa summarum och allt det där visar utvecklingen en både stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under perioden. Sagt med andra ord är det lite av det bästa av två världar.

Det går också att addera en ”tredje värld” – balansräkningen. Per sista september uppgick soliditeten till 34,8 % (35) och likvida medel till 58 007 KKR (50 417), sistnämnda motsvarande en ökning med drygt 15 %. Tillsammans med inga räntebärande skulder betyder det att bolaget har en nettokassa. Se där – det tycks vara det ”bästa av tre världar”. I alla fall för stunden, vilket är viktigt att påminna sig om.

d
Tåget över stora Bält

Vd-ord

Mats Claesson, långtida vd, beskriver kvartalet präglat av stark tillväxt och förbättrad lönsamhet för koncernen. Företagssegmentet gynnades av ett fokuserat arbete med att stärka kundrelationer, medan privatsidan utvecklades ännu bättre, särskilt inom kategorierna hantverk, omsorg och hjälp-i-hemmet. Vidare framhålls att ROT-avdragets återgång till 30 % vid årsskiftet kan ge en viss ökning av hantverksjobb i slutet av året, men också en dämpning i början av 2026.

Claesson lyfter även fram den internationella satsningen i Danmark genom dotterbolaget Seniorstyrken AS, som hade en kraftig tillväxt under kvartalet. Omsättningen steg till cirka 4 MNKR, ett rejält kliv från 2 MNKR i föregående kvartal. Framgången beror på ett fokuserat arbete med att utveckla kundrelationer, främst mot företagskunder. Affärsplanen utvidgas nu till att inkludera franchisetagare, likt modellen i Sverige, och den första etableringen har gjorts i området Fredericia och Kolding med lovande start. 

Jag har tidigare, vilket jag avhandlade i min summering av halvårsrapporten, lyft fram mina farhågor med denna utlandssatsning. Jag är positiv till en sådan, men att börja i Danmark har jag ställt mig frågande till då historiken från olika bolag verksamma inom olika sektorer visar att det är ett svårpenetrerat land. Hittills har jag inte fått vatten på min kvar och således är jag glad, men ännu kvarstår mycket för att satsningen ska kunna räknas hem. Bolaget skriver att satsningarna på utlandet belastade resultatet med 1,5 MNKR: ”Perioden hade ökade satsningar på marknadsföring i Sverige och samtidigt ökade satsningar på etablering av det danska dotterbolaget Seniorstyrken AS. Dessa satsningar på framtiden var inte i den utsträckning att de höll tillbaka resultatvecklingen på totalen. Internationella satsningar belastade kvartalet med ca 1,5 MSEK.”

Något som också avhandlades i vd-orden var produktionsdata och att denna inte nödvändigtvis är det samma som ökad omsättning. Veteranpoolen har typiskt en viss kapacitetsbegränsning i att utföra hantverksjobb, så ökat eller minskat antal förfrågningar leder inte automatiskt till ökad eller minskad omsättning. Detta är viktigt att ta med sig, så att man inte läser dessa månadsvisa uppdateringar och utgår från att det också syns i omsättning och resultat.

Fortsatt hög värdering

Som jag skrev tidigare i inlägget går bolaget från klarhet till klarhet, men värderingen lämnar lite spelrum för minsta besvikelse. På rullande tolv månader uppgår just nu P/E och EV/EBIT till 18,5 respektive 14,2 på rullande tolv månader, vilket är kraftigt över de historiska snitten. I lägen likt dessa väljer jag att sitta still och låta bolaget fortsätta sin goda utveckling.

 

OBS: Detta inlägg ska inte ses som en rekommendation för något av de värdepapper som avhandlas. Jag berättar enbart om mina tankar och beräkningar, inget annat. Det är som alltid viktigt att du gör din egen analys och utgår från dig, ditt liv, ekonomi, familj och så vidare. Olika individer, olika förutsättningar, kynne och ekonomi – därmed ska du aldrig ta rygg på någon.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.