Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
29 okt, 2026
Fastpartner: Rapportkommentar Q3'26

Fastpartner: Rapportkommentar Q3'26

Författare
Gustav Gabinus

Fastpartners vakansgrad förbättrades under det tredje kvartalet till 9,0%, från 10,7% vid utgången av föregående kvartal. Hyresintäkterna minskade trots detta med 3,9% till 546,6 MSEK (568,6), främst till följd av att Nasdaq lämnat sina lokaler i Frihamnen. Lägre fastighetskostnader motverkade delvis intäktsbortfallet och driftnettot minskade med 3,1% till 399,7 MSEK (412,3), vilket innebar att överskottsgraden förbättrades till 73,1% (72,5). Förvaltningsresultatet minskade med 8,9% till 211,9 MSEK (232,6). Orealiserade värdeförändringar i fastighetsbeståndet uppgick till 1,0 MSEK (4,5).

Flera större uthyrningar ger stöd inför 2027

Ledningen beskriver en god efterfrågan på lokaler under augusti och första halvan av september, särskilt i centrala Stockholm. Konkurrensen är dock fortsatt hård och förbättringen behöver hålla i sig för att ge ett tydligare genomslag i intjäningen. I Frihamnen tecknades avtal med Ferrari om 4 300 kvm och med ytterligare en hyresgäst om 1 000 kvm. Tillsammans med de tidigare avtalen med Magasin X och H&M stärker detta utsikterna för fastigheten efter Nasdaqs utflyttning. Även i övriga beståndet tecknades flera större avtal. Best Transport hyr 6 600 kvm i Lunda och Crenna Plåt, som ingår i Lindab-koncernen, hyr 2 600 kvm i Västberga. Dessa uthyrningar ger goda förutsättningar för en förbättrad intjäning under 2027.

Ökade återköp under 2026

Under kvartalet återköpte Fastpartner 2,5 miljoner A-aktier för 106,9 MSEK, motsvarande cirka 1,4% av aktierna. Bolaget har ökat takten i återköpen under 2026, mot bakgrund av den växande substansrabatten som nu uppgår till cirka 63,0 %. Fastpartner är dock långt ifrån ensamt om detta, då flera noterade fastighetsbolag har intensifierat sina återköpsprogram under året. Även styrelseordföranden och huvudägaren Sven-Olof Johansson har fortsatt att öka sitt innehav. Sedan årsskiftet har han köpt aktier i Fastpartner för cirka 99,7 MSEK, efter omfattande köp även under 2025. Efter dessa transaktioner uppgår hans ägarandel till 80,9% av Aaktierna, och ett potentiellt uppköpsbud kan inte uteslutas.

Outlook

Vi sänker våra estimat för hyresintäkterna med 21,4 MSEK för 2026E och 32,6 MSEK för 2027E, mot bakgrund av den fortsatt svaga uthyrningsmarknaden. Förvaltningsresultatet justeras ned med 1,0% för 2026E och med 5,6% till 816,6 MSEK för 2027E. Vi bedömer fortsatt att 2026E utgör botten för Fastpartners intjäning. Den förbättrade vakansgraden under Q3 är ett steg i rätt riktning och i takt med att konjunkturen stärks och hyresgäster tillträder sina lokaler i Nasdaqhuset väntas intjäningen förbättras. Vi räknar dock med en långsammare återhämtning än tidigare. Aktien handlas för närvarande till ett P/CE-tal om 9,4x på 2027 års prognostiserade resultat. Vi anser att värderingen är attraktiv, men bedömer att en mer varaktig omvärdering av aktien förutsätter en fortsatt förbättring av uthyrningen och en gradvis normalisering av vakansnivåerna.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.