I dagens veckobrev kan du bland annat läsa blogginlägg samt om två bolag som har gått riktigt bra under veckan. Vi passar även på att skriva lite om två emissioner som för närvarande pågår.
Trevlig läsning!
Veckans bolag
Veckans bolag är Xoma som har tecknat ett Letter of Intent (LOI) med Arctic Roe för utveckling av vegetarisk kaviar.
Läs även
Veckans emissioner
Saniona och Elmeleven genomför just nu emissioner där sista teckningsdag är 1 april, respektive 24 mars.
Saniona är ett läkemedelsbolag som utvecklar läkemedel för epilepsi och andra neurologiska sjukdomar. De har en spännande pipeline med både egna projekt och partnersamarbeten.
Elmeleven å andra sidan är ett premiumbryggeri med stark global tillväxt. Bolaget har hög efterfrågan på sina produkter, en unik affärsmodell och planerar att dubbla sin produktionskapacitet.
Veckans vinnare
Veckans vinnare är Xoma och mResell vars aktiekurs har stigit med 43%, respektive 19%. Detta kan jämföras med OMXSPI som endast har stigit med 0,2% under samma tidsperiod.

Veckans blogginlägg
Som vanligt har våra bloggare haft fullt upp under veckan med att skriva inlägg. Bland annat har Miljonär innan 30 skrivit ett inlägg om matbojkotten, och Ville Svedberg har analyserat Lindex Group.
Veckans blankade aktier
Månadens vinnare & förlorare
Nedan listas aktierna som har visat imponerande tillväxt under den senaste perioden samt de aktier som har tappat i värde och möjligen blivit mer attraktiva. Här presenteras veckans vinnare och förlorare på aktiemarknaden.
Veckans stängningskurser på Stockholmsbörsen
Ekonomisk kalender - Svenska siffror
Håll dig uppdaterad om den svenska ekonomins indikatorer och viktiga händelser för den närmaste tiden genom att titta i kalendrarna nedan.