
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Samhällsbyggnadsbolaget i Norden ABs (SBB) affärsidé bygger på att långsiktigt äga, förvalta och utveckla bostads- och samhällsfastigheter samt driva detaljplansprocesser för bostadsfastigheter. SBBs fastigheter återfinns i svenska och norska städer med underliggande tillväxt, generellt är fastigheterna belägna i när anslutning till ortens centrum med goda kommunikationer.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Rottneros är en producent av pappersmassa med en global försäljning. Vid Rottneros två svenska bruk – Vallvik och Rottneros – finns en produktionskapacitet om ca 440 000 ton massa per år. Vidare har Rottneros en ny satsning på fibertråg som bland annat används till paketering av livsmedel. Omvärldsfaktorer är av yttersta vikt där massapriset, valutaförändringar (USD, EUR) och insatsvarorna el, kemikalier och ved är de viktigaste.
- Se fullbevakad bolagspresentation
SpectrumOne är en pionjär inom förädlad sms- och onlinemarknadsföring som skapar bättre kundrelationer. Med sofistikerade marknadsföringslösningar genererar SpectrumOne, ökad lojalitet och värdefulla insikter om kundpreferenser åt sina samarbetspartners.

Rent ekonomiskt är ett riktigt bra erbjudande på lax eller kyckling troligtvis det som gör störst skillnad på vår matkostnad. Även om rotfrukter i grunden är mycket billigare än kyckling och lax så är procentuella nedsättningen i pris så stor under hösten att det faktiskt blir värt att hålla lite extra koll på dessa. De har också en stor fördel jämfört med laxen och kycklingen, det är betydligt lättare att förutspå ungefär när de bästa priserna ska komma, mer om det strax.
Jag får återkommande frågan om jag inte kan börja med inläggen med veckans materbjudanden igen, medan andra hävdar att det är helt meninglöst då det finns appar och hemsidor som listar de bästa priserna mycket bättre än vad jag kan göra. Jag såg till och med att någon startat en tråd på facebook som var tänkt att ersätta mina måndagsinlägg där man skulle tipsa varandra om bästa priserna. Något som däremot kan vara lite svårare än att se vilka varor som är billiga just den här veckan är att lista ut vad som kommer vara billigt kommande veckor och när säsongen sista låga pris kommer inträffa. Här krävs det lite mer erfarenhet.
När det kommer till lax och kyckling har jag inte hittat något mönster. Dessa erbjudanden är svåra att förutspå så det gäller helt enkelt att ha lite plats i frysen och vara redo att slå till när det väl kommer. Andra saker som tex sill är det alltid erbjudande på lagom till sillhögtiderna, så då bunkrar jag ofta runt 10 burkar och äter en burk i veckan ett bra tag efter högtiden. Sen är man lite lagom less och det är skönt att vänta in nästa högtid. Rotfrukterna däremot är lite speciella med en tydlig prisdumpning på hösten där de olika butikerna växeldrar för att sen helt plötsligt återgå till mer normal prissättning. Man vill inte köpa för tidigt med tanke på förvaring och hållbarhet, men man vill heller inte missa den sista veckan med erbjudande för att gå in i den normala prissättningen med lagren tomma.
Tittar vi på förra årets kampanjer på rotfrukter var det väldigt likt hur det sett ut i år. Nästan exakt samma priser i de olika butikerna från början av september fram till nu i början av oktober. Den här veckan har City Gross erbjudanden på 3,95 kr/kg på vitkål, morötter, kålrot och rödbetor (max 5 kg per hushåll och sort). Det stämmer precis med hur det såg ut andra veckan i oktober förra året. Ska vi tro att historien upprepar sig blir det samma låga pris på Coop nästa vecka vilket i så fall blir hösten sista riktigt låga pris på rotfrukterna.Jag vågar inte chansa på att Coop kör erbjudande nästa vecka utan kommer i mitten av denna vecka fylla på med 5 kg av varje från City Gross. Sen gör jag eventuellt lite efterforskningar i helgen om jag kan få fram Coops erbjudanden för kommande vecka innan jag tar ett beslut om det ska fyllas på lite extra på City Gross på söndag.
Vår balkong ligger i söderläge så solen gassar på mitt på dagen. Men nu har det börjat bli så kallt att jag ändå tror att det skulle funka rätt bra att ta upp en plastlåda från källarförrådet och förvara 10-20 kg rotfrukter i den på balkongen. Är det någon som har erfarenhet? Hur funkar en plastlåda där temperaturen kan växla mellan gissningsvis minus någon grad på natten till plus 15-20 grader under någon enstaka timme på dagen? Om ingen direkt avråder så tänkte jag nog testa med några kg i alla fall som en bra erfarenhet inför kommande år. Tänkt om man kunde få rotfrukterna att klara sig från mitten av oktober till årsskiftet i en plastlåda på balkongen. Då skulle man verkligen kunna bunkra.
Tack för tips! både nyttigt och billigt. Du är verkligen skicklig på att se dessa mindre besparingar samtidigt som du tänker stort och långsiktigt/strategiskt. Funderar på att också lagra lite. Jag är verkligen inte någon som borde ge råd men har också en balkong, den ligger mot en förhållandevis sval (dvs om det är minusgrader på gatan brukar det vara någon plusgrad) innergård.
Skulle det vara en ide att förvara i en kylväska? kan den skydda lite mot frost och ev djur?
Tips: Googla förvaring av rotfrukter. Spisa.nu listar bra saker inom området.
Ett tips från mig är att om man vill hålla en jämn temperatur är isolering av lådan att föredra. Stoppa även i något som kan ackumulera temperatur. Så som en stor sten om man vill ha något billigt. Att ta i beaktande är även ventilationen. Vissa varor torkar dvs ger ifrån sig vatten vilket andra saker inte tycker är kul och kan på så vis mögla/mjukna.
Ventilation i lådan är eftersträvansvärt, så det är mycket bättre med en trälåda. Lägg lite tidningspapper (ev "krusat") så hjälper det också. Håll borta från regn och (överdriven) fukt, ställ så att inte solen ligger på (dvs i skugga).
Du borde fixa det mesta av detta på din balkong, sätt upp något slags solskydd men se till att det är god ventilation. Tänk i termer av icke-plast, det här är ju något som människor gjort under århundraden, så det är ingen rocket-science precis.
Som den nyfikna rabattjägaren man ändå är, vad är namnet på facebook-gruppen? :)
Tack för tips om lådor. Vill helst inte investera i en ny låda då vi kanske pratar om en besparing på 50-100 kr i råvaror som ska ligga i lådan. Men bra tips med sten, tidningspapper och lufthål. Skugga hade jag redan listat ut själv. Ska se vad jag kan lösa i lådväg.
Facebookgruppen var ChooseFI Scandinavia. Det är dock ingen levande tråd med nya tips varje vecka utan blev mer en allmän diskussion om billig mat under några dagar för någon vecka sen.
En eller ett par petflaskor med vatten kommer att buffa temperaturen bättre än en sten.
Så länge kärlet är fyllt så kommer ju innehållet göra att temperaturen hålls jämn över dygnet. När lådan börjar bli tom framåt jul är nog frysrisken störst.
Kanske har du en utreder till en digital termometer, som mäter min och Max att lägga i?
Tack för tips!