Laddar TradingView Widget
Laddar annons
29 Jun, 2020

Sålt Essity och köpt Industrivärden

Uppdaterad:
15 May, 2024

Mitt arbete mot att koncentrera portföljen och minska dubbelägandet av Investors och Industrivärdens portföljbolag går vidare. Tidigare har jag sålt Atlas Copco, Epiroc, SCA och Sandvik. Och idag var det dags för Essity att få lämna portföljen. Jag har varit relativt konsekvent och köpt det investmentbolag som bolaget tidigare ingått i, dvs idag köpte jag Industrivärden. Det betyder att Industrivärden nu nästan är ett lika stort innehav som Investor, men inte riktigt. Investor med sina 2090 aktier är i dagsläget värt precis över en miljonen medan de 4650 Industrivärden är värda precis under miljonen. Jag kommer framöver köpa fler Investor än Industrivärden, så målet är att Investor ska dra ifrån lite igen och bli klart största innehavet.

Syftet med att sälja bolagen är att jag under 2015 började bygga upp positioner i Industrivärden och Investor med målet att de skulle bli de två största innehaven i portföljen. Men jag  ansåg vissa verkstadsbolag var lite extra intressanta efter börsnedgången 2015 vilket gjorde att jag köpte dem även separat för att få lite extra tyngd i portföljen och därmed indirekt lite mindre bank och tex Ericsson. Jag har inte följt upp detta jättenoga men jag tror faktiskt det blivit en bra affär på totalen att dubbeläga vissa aktier. Sandvik gick till exempel väldigt bra jämfört med Industrivärden från 2016 till sommaren 2019 då jag sålde dessa och flyttade över pengarna till Industrivärden.

Även nu i fallet Essity blev det en rätt bra affär sett över hela perioden, men jag kunde tajmat bytet ännu bättre på kortare sikt då Essity stod emot coronaraset riktigt bra. Men jag fick fler aktier i Industrivärden genom att göra bytet nu än vad jag hade fått av att köpa Industrivärden direkt när jag köpte Essity, så det får duga.

Då jag nu vill vara så långsiktig som möjligt och inte har någon specifik tro på vissa av portföljbolagen känns det ändå rimligt att flytta pengarna till investmentbolag där jag indirekt köper tillbaka portföljbolagen till 15-25% rabatt. Då det till stor del är de tungt viktade innehaven jag dubbelägt. Att fördelningen blir lite annorlunda och att jag genom att flytta pengarna fått lite mer till exempel Handelsbanken, Ericsson och Skanska kan jag leva med.

Bland de dubbelägda portföljbolagen återstår nu bara ABB och Volvo, det vill säga var sitt portföljbolag i Investor och Industrivärden. På sikt ska även de säljas men när det blir får vi se. Volvo har väl gått ungefär som Industrivärden medan jag har någon dröm om att nya chefen Björn Rosengren ska få fart på ABB som gått sämre än Investor de tre senaste åren. Men jag har så klart ingen aning egentligen, vilket också är hela anledningen till att jag vill överlåta tänkandet till vilket bolag som är bäst att öka i vid varje specifikt tillfälle till de som förvaltar Industrivärdens och Investors portföljer.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.