Den sista hela rapportveckan kan läggas till handlingarna. Samtidigt hade Stockholmsbörsen en stark börsvecka med en uppgång omkring 2,2% för storbolagsindexet OMXS30. I det här veckobrevet spanar vi in mResells skalbarhet, SaveLends initieringsanalys, ett VD-avhopp, en drös av Kalqyls rapportkommentarer och mycket mer.
mResell Q2 - fördubblade intäkter och positivt rörelseresultat
mResell redovisar rörelseintäkter om 54,2 MSEK för det andra kvartalet, mot 26,5 MSEK året innan, motsvarande en tillväxt om 104 procent. För första halvåret uppgick intäkterna till 102,7 MSEK (55,4), en ökning med 85 procent. Bruttoresultatet steg till 14,6 MSEK (5,4) och bruttomarginalen till 27 procent (20). Personalkostnaderna låg i princip oförändrade på 2,4 MSEK, vilket bolaget lyfter fram som ett kvitto på skalbarheten i plattformen.
EBIT uppgick till 0,5 MSEK (-3,7), vilket markerar det andra kvartalet i bolagets historia med positivt rörelseresultat. Kassaflödet från den löpande verksamheten var negativt om 3,8 MSEK, förklarat av en lageruppbyggnad om 5,8 MSEK, och likvida medel uppgick till 11,7 MSEK vid periodens utgång. Efter kvartalet ingicks ett partnerskap med brittiska Reuse Technology Group för etablering i Storbritannien, och juli omsatte 25,2 MSEK.
VD-intervju med mResell
Premium Snacks: Rapportkommentar Q2'26
Kalqyl har publicerat en rapportkommentar om Premium Snacks rapport för det andra kvartalet. Bolaget redovisade en intäktsökning om 15% samt stabil lönsamhet. Kalqyl betonar att bolaget byggt upp kostnadsbasen, vilket begränsar den kortsiktiga resultatutvecklingen men förbättrar möjligheterna till framtida tillväxt. Med estimaten för 2026 ser Kalqyl en uppsida om 54,2%.
SaveLend initieringsanalys
Kalqyl inleder bevakning på SaveLend, ett svenskt fintechbolag som driver en digital sparplattform där privatpersoner och institutionella investerare kan investera i olika typer av krediter. Plattformen fungerar som en marknadsplats där kapital matchas med kreditmöjligheter, där SaveLend ansvarar för hela värdekedjan kring investeringarna. SaveLend agerar idag som kreditförmedlare och genererar främst intäkter genom provisioner på investerarnas avkastning och avgifter på den förmedlade volymen, men står nu inför ett strategiskt skifte där bolaget även avser att agera kreditgivare i egen balansräkning genom ett tillstånd som kreditmarknadsbolag.
Dellia rapporterar i linje med vinstvarningen
Dellia Group omsatte 167,1 MNOK i andra kvartalet, en ökning med 5,4 procent och i linje med vinstvarningen som meddelades den 12 augusti. Försäljningen i Norden föll 2,0 procent till 144,0 MNOK sedan höga lagernivåer hos handeln efter ett rekordstarkt första kvartal dämpat orderingången. Sverige stod för nedgången. Rörelseresultatet minskade till 8,9 MNOK från 20,8 MNOK, med en marginal på 5,3 procent, eftersom rörelsekostnaderna steg till 59,8 MNOK från 34,8 MNOK. Konsultarvoden och Kirirom-relaterade kostnader uppgick till 7,8 MNOK i kvartalet.
Bruttomarginalen stärktes till 41,1 procent från 35,1 procent på lägre USD-kurs och uteblivna flygfrakter, och volymerna i nordisk dagligvaruhandel nådde rekordhöga 5,8 miljoner enheter. Dellia sänkte i augusti den nordiska prognosen för 2026 till omkring 650 MNOK från 810 MNOK och beskriver året som ett investeringsår, med effekt på resultatet först från 2027.
Envar Publishing tecknar avtal för två spel på fyra dagar
Envar har på kort tid signat sina två första titlar inom förlagsverksamheten Envar Publishing, som lanserades före sommaren. Det första avtalet, kommunicerat den 24 augusti, gäller projektet Poseidon och ingås med den nybildade spanska studion Two Weeks at Home. Titeln beskrivs som ett indiespel inom genrerna adventure och roguelite. Fyra dagar senare offentliggjordes ett andra avtal, kodnamnet Hera, ett survival horror-spel som utvecklas tillsammans med Joel från Clifftop Games och Petter från Faravid Interactive. Sedan maj har Envar Publishing tagit emot över hundra pitchar.
Envar har därmed fyra titlar i aktiv utveckling, två internt inom Envar Games och två via förlagsverksamheten. Bolaget uppger att minst ett ytterligare spel ska signas under 2026. Ingen av titlarna har något kommunicerat releasedatum, och inga avtalsvillkor har offentliggjorts.
HomeMaid: Rapportkommentar Q2'26
Under veckan publicerade även Kalqyl en rapportkommentar om HomeMaids rapport som offentliggjordes förra veckan. Kalqyl lyfter fram den starka tillväxten men samtidigt en lönsamhet som kom in under förväntningarna där området företagsstäd drog ner kvartalet. Estimaten för den organiska tillväxten skruvas upp medan EBITA-antagandena sänks något. Kalqyls motiverade värde uppgår till 48,1 SEK per aktie, motsvarande en uppsida omkring 60%.
VD-intervju med HomeMaid
Beyond Frames minskar försäljningen med 40%
Beyond Frames Entertainment redovisar en försäljning på 20,4 MSEK för det andra kvartalet, mot 34,2 MSEK året innan. Nedgången förklaras av lägre spelförsäljning, mindre projektfinansiering och lägre aktivering av utvecklingsarbete, med en sammanlagd negativ effekt om 17,0 MSEK. Teenage Mutant Ninja Turtles: Empire City lanserades den 30 april till starkt förhandsintresse, men konverteringen nådde inte bolagets förväntningar och styrelsen drog i maj tillbaka det långsiktiga försäljningsmålet om 350–700 MSEK för titeln.
EBITDA uppgick till -2,4 MSEK (6,0) och resultatet efter finansiella poster till -9,1 MSEK (-2,9), tyngt av avskrivningar på aktiverade utvecklingskostnader om 6,2 MSEK. Rörelsekostnaderna minskade samtidigt 22 procent och antalet heltidstjänster sjönk till 29,5 från 51. Likvida medel uppgick till 9,6 MSEK vid periodens utgång.
Efter kvartalet säkrade Beyond Frames projektfinansiering om 1,9 MUSD för en ny titel med planerad lansering 2028, sålde förlagsrättigheterna till Ghosts of Tabor, Silent North och GRIM för 1,0 MUSD samt genomförde en riktad emission om 3,1 MSEK. Bolaget uppger att likviditeten nu räcker till och med första halvåret 2028 och sänker besparingsmålet till 27–36 MSEK årligen.
VD-intervju med Beyond Frames
Online Brands VD slutar
Magnus Skoglund har beslutat att lämna rollen som VD för Online Brands Nordic. Han kvarstår under en övergångsperiod fram till dess att en efterträdare är på plats, och styrelsen inleder nu rekryteringsprocessen. Skoglund har varit en del av koncernen sedan 2010, då han grundade Trendcarpet och Hatshop, verksamheter som i dag ingår i Online Brands Nordic. Styrelseordförande David Rönnberg lyfter fram att koncernen vuxit kraftigt och genomfört flera förvärv under hans ledning. Skoglund beskriver tidpunkten som naturlig för ett skifte och pekar på att bolaget nu har tillväxt, lönsamhet och en plattform för fortsatt utveckling.
Acuvi: Rapportkommentar Q2'26
I veckan publicerade Kalqyl en rapportkommentar om Acuvis rapport för det andra kvartalet. Kommentaren påpekar att nettoomsättningen ökade något men att lönsamheten pressades, drivet av båda försämrad bruttomarginal och högre rörelsekostnader. Kalqyls motiverade värde uppgår till 9 SEK per aktie, vilket är i linje med dagens kurs.
Angler Gaming: Rapportkommentar Q2'26
Även Angler Gaming fick en rapportkommentar publicerad under veckan. Omsättningen steg närmare 30% och EBIT mer än tredubblades. Kalqyl påpekar dock att kassakonverteringen fortfarande är en tydlig svag punk på grund av rörelsekapitalbindning. För 2026 är Kalqyls motiverade värde 10,7 SEK per aktie, jämfört med den aktuella kursen 5,5 SEK.
WeSports dotterbolag levererade rekordomsättning
WeSports dotterbolag Spobik, Nordens största cykelspecialist, redovisar rekordomsättning för det första halvåret 2026 tillsammans med rekord i antalet order. Aktiviteten var hög i både e-handeln och de fysiska butikerna, och det egna cykelmärket Made växte 159 procent mot samma period i fjol. Cykel var en av de säsongsviktiga kategorier som bidrog till koncernens organiska tillväxt om 21,6 procent under det andra kvartalet.
Spobik driver bland annat Bikester, Cykelkraft och Cykloteket och har marknadens största cykellager i Jönköping. I maj öppnades en butik om 2 500 kvadratmeter i Kållered utanför Göteborg, i linje med strategin att selektivt etablera sig i de större städerna.

Infracom växer marginellt och slår ihop bolag
InfraCom Group redovisar en nettoomsättning på 196,3 MSEK för det andra kvartalet, jämfört med 193,1 MSEK året innan. Communications och Managed Services växte till 68,2 respektive 99,2 MSEK, medan Document Solutions och Visual Communication minskade sedan större avtal löpt ut. EBITA uppgick till 15,5 MSEK (16,6) och marginalen till 7,9 procent (8,6), under bolagets mål om 12–15 procent.
Kassaflödet från den löpande verksamheten var negativt om 15,6 MSEK, förklarat av en lageruppbyggnad av datorer och hårdvara inför väntade prisökningar. Nettoskuld/EBITDA sjönk till 0,73 gånger efter avvecklingen av TRS-avtalet i Bredband2. Efter kvartalet beslutades att fusionera koncernens tre större bolag till ett verksamhetsbolag.
Netel och Infrea slås samman
Aktieägarna har godkänt fusionen mellan Infrea och Netel.. Bolagen är komplementära där Netel arbetar med kraft, telekom och infraservices i främst Sverige och Norge, medan Infrea är inriktat på mark och anläggning samt beläggning i Sverige. Den sammanslagna koncernen får en orderbok över 5 miljarder kronor och årliga kostnadssynergier om 50 MSEK, med potential för intäktssynergier via den gemensamma kundbasen. Efterfrågan drivs strukturellt av elektrifiering, digitalisering, eftersatt underhåll av väg och järnväg samt ökade försvars- och beredskapssatsningar.
Inför samgåendet genomför Netel en företrädesemission om 127 MSEK, med möjlighet till ytterligare 75 MSEK genom övertilldelning. Emissionen är fullt säkerställd genom teckningsåtaganden från ägargrupper i båda bolagen, däribland Byggmästare Anders J Ahlström och Pontus Lindwall. VD Martin Reinholdsson har köpt 40 000 aktier och Alireza Etemad 300 000. Teckningsperioden inleds den 27 augusti och avslutas den 10 september, med utfall den 14 september.
Accenta ökar omsättningen kraftigt från låga nivåer
Acenta Group redovisar en omsättning på 5,5 MSEK (1,5) för det andra kvartalet, en ökning med cirka 266 procent, driven av försäljning och installationer av padelbanor inom ramen för Padel 100-avtalet i Irland. Under kvartalet utökade bolaget det exklusiva distributionsavtalet med NXPadel till att omfatta Sri Lanka och tog emot den första ordern under partnerskapet med Court Culture, omfattande åtta padelbanor till den australiska marknaden till ett ordervärde om cirka 230 000 EUR, motsvarande 2,6 MSEK inklusive frakt. Acenta Group uppger samtidigt att efterfrågan ökar på service och eftermarknad kopplad till redan installerade anläggningar.
EBITDA uppgick till -3,8 MSEK (-2,8), där högre logistik- och projektkostnader, delvis till följd av väderrelaterade störningar, belastade resultatet. Kassan låg på 1,4 MSEK vid halvårsskiftet och styrelsen utvärderar flera finansieringsalternativ.
Sustainion: Rapportkommentar Q2'26
På måndagen publicerade Kalqyl rapportkommentaren för Sustainions rapport för det andra kvartalet. Bolaget redovisade exceptionellt hög organisk tillväxt om 71,8%, men minskad bruttomarginal på grund av en högre intäktsandel från Skårebo. Kalqyl påpekar dock att ledningen förväntar sig marginalförbättringar under det andra halvåret. Det motiverade värdet för 2027 uppgår till 3,7 SEK per aktie, motsvarande en uppsida omkring 90%.

















