
Min blogglista
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarrabatter och aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH varumärken
- Avanza eller Nordnet - bästa nätmäklaren
Taggar
Other

Återigen är det söndag och vi har i vanlig ordning sammanställt veckans, enligt oss, mest läsvärda blogginlägg och artiklar. Vi tar jättegärna emot feedback och förslag på sådant vi kan ha missat i kommentarsfältet nedan.
- Miljonär innan 30 har läst Cristofer Anderssons bok Mer Börspsykologi och levererar en recension. Detta är en bok som ligger här hemma på sängbrdet och väntar på att läsas
- .
- Sparo ger sig in i musikvärlden och utmanar Michael Wiehe. Givetvis finns det en ekonomisk koppling också vilket ger pluspoäng och därmed en solklar seger för Sparo enligt oss!
- Professor kalkyl ger nybörjaren allt han/hon behöver för att handla aktier på ett smart sätt. Detta borde vara grundkurs i alla skolor!
- Investera pengar skriver om Coinshares och krypto. Intressant!
- Vår bloggvän Slimis redovisar hissnande siffror i sin kortsiktiga handel. Snyggt jobbat säger vi.
Själva har vi skrivit ett inlägg om Hemnet och deras notering som varit fruktansvärt populärt i termer av att många läst det. Ska bli intressant att se hur Hemnet tas emot på marknaden i veckan.
- Veckans tweet blir 89olle som skriver en serie tweets om sin yrkesresa de senast åren. Läsvärt och självklart följdrek på Olle!
Hoppas ni alla har en riktigt go söndag!
Dags att sammanställa veckan som gått och för vissa har det varit en fantastiskt vecka och för andra en lite mindre vecka. Själva har vi haft en riktigt skitvecka rent personligt med en del tid på sjukhus med lilltjejen vilket gör veckan till rena skiten men portföljen har varit glad. Något som är svårt att glädjas åt när inte familjen mår bra. Här kommer i alla fall de inlägg som vi tycker gett oss mest glädje och nytta i veckan:
Thokes invest skriver ett mycket provocerande inlägg om skatt Eller nåja, rubriken är mycket provocerande i alla fall. Läsvärt är det likaväö!
Sparo levererar som vanligt en uppsjö av läsvärda inlägg. Det som vi gillade mest i veckan var ändå inlägget om "medelstalin" som inte var vänster. Lite som SVT som inte är vänster enligt vissa...
Snålänningen grottar ner sig i begreppen om rabatt eller premie i investmentbolag. Ett ämne som är intressant och som fler borde läsa om anser vi.
10-årsplanens protfölj har passerat 2 miljoner och vi passar på att gratulera!
När vi ändå gratulerar passar vi på att gratulera vår bloggkollega Slimis som fortsätter göra fina affärer. Alla som mot förmodan inte läser hans blogg uppmanar vi att göra det. Det här är en kille som verkligen personifierar det fina med aktieinvesteringar. Ett sant föredöme!
Investera pengar skriver om Investmentbolaget Spiltan som omges av rykten om börsnotering på en "riktig" börs inom kort. Det gör att vi faktiskt blir lite sugna på att köpa aktier i bolaget. Tidigare har vi avstått då vi tycker handeln på Pepins (där Spiltan är noterade) är lite för bökig.
Själva har vi skrivit om den nya form av rasism som sprider sig bland företag. Nu ska man tydligen registrera företagen utifrån ägarens hudfärg. Det låter som något man ägnade sig åt i Sydafrika på den gamla onda tiden. Usch!
Ny vecka och många nya grymma blogginlägg!
Så var det söndag igen och i vanlig ordning skriver vi ner de blogginlägg som berört oss mest under veckan. Det här är främst en påminnelse för oss själva så vi enklare kan gå tillbaka och titta på vilka inlägg vi läst och tyckt om. Det har även visat sig att flera av er som läser uppskattar att få de bästa inläggen från veckan redovisade så ni inte missar något läsvärt. Win-win i dess ädlaste form.
Slimis är en av våra favoriter och han har i veckan skrivit om sitt välgörenhetsprojekt där han skänker pengar han sparar via bland annat Vimla. Ett fint initiativ av en fin vän till oss.
Vi fortsätter i godhetens anda när vi skriver om Gustavs aktieblogg som slutat med reklam. Snyggt av Gustav och ett initiativ som verkligen gagnar oss som läsare. Vi kanske inte skräms bort av lite reklam men i tider då det dyker upp mer och mer reklam på olika håll är det befriande med denna typ av initiativ.
Koll på kontot skriver ett på tok för kort inlägg om legenden Lázlò Szombatfalvy och mer eller mindre allt om Lázló är intressant att läsa. På tok för lite har skrivits om karln om ni frågar oss.
Inwido är ett bolag som varit på mångas läppar det senaste. Vi har hört om dem i såväl poddar som på Twitter. I veckan har även The Dividend Story skrivit ett mycket bra inlägg om dem. Läsvärt!
Money Cowboy tipsar om hur man tjänar extrapengar. Ett alltid aktuellt ämne men så här i coronatider när många sitter hemma och kanske har tid över för lite extraarbete blir det än mer aktuellt.
Själva har vi skrivit ett inlägg om att några riktigt tunga namn sålt sina aktier i SBB och vårt inlägg hamnade i skottlinjen hos ett antal tokstollar på Placeras forum vilket fick till följd att vi dels fick välbehövligt mothugg (personer med olika åsikter berikar oss och vårt sätt att investera) men även en del helt ovidkommande personangrepp. Sånt är livet och bara kul att vi får personer att fundera över sina investeringar.
Hoppas ni alla haft en riktigt go vecka och att ni firat långhelgvalborg och första maj på ett trevligt och ansvarsfullt sätt.
Trots att vi befinner oss i december och mitt upp i julstressen som många upplever (vi tar de dock med ro) så publiceras det blogginlägg på löpande band som vanligt. Här kommer veckans bästa:
Murgata kör för tredje året i rad sin julkalender där ett av Murgatas fokusbolag presenteras dagligen. En riktigt kul idé!
Att Välja Lycka sammanfattar den sista tiden på börsen ganska bra med ett enda ord: Utköpt!
Spartacus har skrivit ett inlägg om Clas Ohlson som väl får betecknas som något av veckans aktie efter sin rapportrusning på 22 %.
Framtidsinvesteringen har gjort en spännanda analys av chokladdominanten Delfi. Bolaget har anor tillbaka till 1950-talet, är familjeägt och noterat i Singapore.
Fermentum Vitae fortsätter sin intervjuserie och har i veckan gjort ett återbesök i Lund, hos ingen mindre än bloggkungen Lundaluppen.
Tycker du att vi missat ett läsvärt inlägg? Lämna gärna en kommentar nedan eller skicka ett mail till aktiepappa@gmail.com
Vi önskar er en fortsatt fin andra advent.
Här kommer veckans bästa blogginlägg!
Stefan Thelenius har publicerat både ett läsvärt och matnyttigt inlägg om totalavkastning.
Fondanalys sammanställde i veckan ett flertal tips på hur man sänker sina hushållskostnader.
Sparo har skrivit om att det är samma plånbok som betalar politikernas satsningar, nämligen din och min. Vi tycker det är provocerande att se politikernas oförmåga att skära i kostnader för att uppnå ett positivt resultat.
Fermentum Vitae har ett bolag på sin bevakningslista, nämligen Cardinal Health och skrev i veckan ett inlägg om bolaget. Cardinal Health delar ut 4% och har höjt utdelningen de senaste 34 åren.
Kronan Till Miljonen skrev ett inlägg om Akelius och fakta kring deras D-aktie och kommande emission.
Vi publicerade själva ett inlägg om insättningsgaranti och vilka regler som gäller.
Har vi missat någon blogg som vi bör läsa, meddela oss gärna via PM eller i kommentarsfältet nedan!
Ha en go kväll!