
Min blogglista
Mina Länkar
- Investacus
- Spara Klokt
- Kronan till miljonen
- Frihetsmaskinen
- Sparo
- z2036 (Stefan Thelenius)
- Krösus sork
- Att välja lycka
- Chansar mest
- Utdelningsseglaren
- Gustavs Aktieblogg
- Pengabloggen
- Framtida rikedom
- Utdelningskungen Valient
- Sofokles - Fermentum Vitae
- Tankar om aktier
- 10-årsplanen
- Spartipset
- Aktieingenjören
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH varumärken
- Avanza eller Nordnet
Taggar
Other

Ny vecka och många nya grymma blogginlägg!
Så var det söndag igen och i vanlig ordning skriver vi ner de blogginlägg som berört oss mest under veckan. Det här är främst en påminnelse för oss själva så vi enklare kan gå tillbaka och titta på vilka inlägg vi läst och tyckt om. Det har även visat sig att flera av er som läser uppskattar att få de bästa inläggen från veckan redovisade så ni inte missar något läsvärt. Win-win i dess ädlaste form.
Slimis är en av våra favoriter och han har i veckan skrivit om sitt välgörenhetsprojekt där han skänker pengar han sparar via bland annat Vimla. Ett fint initiativ av en fin vän till oss.
Vi fortsätter i godhetens anda när vi skriver om Gustavs aktieblogg som slutat med reklam. Snyggt av Gustav och ett initiativ som verkligen gagnar oss som läsare. Vi kanske inte skräms bort av lite reklam men i tider då det dyker upp mer och mer reklam på olika håll är det befriande med denna typ av initiativ.
Koll på kontot skriver ett på tok för kort inlägg om legenden Lázlò Szombatfalvy och mer eller mindre allt om Lázló är intressant att läsa. På tok för lite har skrivits om karln om ni frågar oss.
Inwido är ett bolag som varit på mångas läppar det senaste. Vi har hört om dem i såväl poddar som på Twitter. I veckan har även The Dividend Story skrivit ett mycket bra inlägg om dem. Läsvärt!
Money Cowboy tipsar om hur man tjänar extrapengar. Ett alltid aktuellt ämne men så här i coronatider när många sitter hemma och kanske har tid över för lite extraarbete blir det än mer aktuellt.
Själva har vi skrivit ett inlägg om att några riktigt tunga namn sålt sina aktier i SBB och vårt inlägg hamnade i skottlinjen hos ett antal tokstollar på Placeras forum vilket fick till följd att vi dels fick välbehövligt mothugg (personer med olika åsikter berikar oss och vårt sätt att investera) men även en del helt ovidkommande personangrepp. Sånt är livet och bara kul att vi får personer att fundera över sina investeringar.
Hoppas ni alla haft en riktigt go vecka och att ni firat långhelgvalborg och första maj på ett trevligt och ansvarsfullt sätt.
Veckans Bästa Blogginlägg!
Trots att vi befinner oss i december och mitt upp i julstressen som många upplever (vi tar de dock med ro) så publiceras det blogginlägg på löpande band som vanligt. Här kommer veckans bästa:
Murgata kör för tredje året i rad sin julkalender där ett av Murgatas fokusbolag presenteras dagligen. En riktigt kul idé!
Att Välja Lycka sammanfattar den sista tiden på börsen ganska bra med ett enda ord: Utköpt!
Spartacus har skrivit ett inlägg om Clas Ohlson som väl får betecknas som något av veckans aktie efter sin rapportrusning på 22 %.
Framtidsinvesteringen har gjort en spännanda analys av chokladdominanten Delfi. Bolaget har anor tillbaka till 1950-talet, är familjeägt och noterat i Singapore.
Fermentum Vitae fortsätter sin intervjuserie och har i veckan gjort ett återbesök i Lund, hos ingen mindre än bloggkungen Lundaluppen.
Tycker du att vi missat ett läsvärt inlägg? Lämna gärna en kommentar nedan eller skicka ett mail till aktiepappa@gmail.com
Vi önskar er en fortsatt fin andra advent.
Veckans Bästa Inlägg
Här kommer veckans bästa blogginlägg!
Stefan Thelenius har publicerat både ett läsvärt och matnyttigt inlägg om totalavkastning.
Fondanalys sammanställde i veckan ett flertal tips på hur man sänker sina hushållskostnader.
Sparo har skrivit om att det är samma plånbok som betalar politikernas satsningar, nämligen din och min. Vi tycker det är provocerande att se politikernas oförmåga att skära i kostnader för att uppnå ett positivt resultat.
Fermentum Vitae har ett bolag på sin bevakningslista, nämligen Cardinal Health och skrev i veckan ett inlägg om bolaget. Cardinal Health delar ut 4% och har höjt utdelningen de senaste 34 åren.
Kronan Till Miljonen skrev ett inlägg om Akelius och fakta kring deras D-aktie och kommande emission.
Vi publicerade själva ett inlägg om insättningsgaranti och vilka regler som gäller.
Har vi missat någon blogg som vi bör läsa, meddela oss gärna via PM eller i kommentarsfältet nedan!
Ha en go kväll!
Veckans bästa blogginlägg!
Söndag och äntligen får vi möjlighet att tipsa er läsare om veckans bästa blogginlägg!
Minimalistspararen skriver om vikten av att jämföra sig med rätt index, en konst som allt för många misslyckas med och vi förstår dem för det är inte helt lätt alltid.
Den här veckan har Micke Sparo skrivit om lunchpriser och som vanligt har han lyckats leta upp en stackare som förespråkar något helt galet. Den här gången är det en Flashback-användare som hävdar att man sparar pengar på att äta utelunch istället för matlåda. Ja ni hör ju hur dumt det låter.
Framtidsinvesteringen har gjort en jämförelse mellan två kanadensiska högutdelande bolag. Direktavkastningen verkar vara den enda likheten mellan bolagen.
På Konsumenternasblogg har vi läst om ”Samma risk till olika pris”, ett intressant inlägg om bilförsäkringar.
Onkel Tom har i veckan skrivit ett ärligt inlägg om vilka inkomster hans blogg genererar och förklarar också varför han valt att skriva sponsrade inlägg.
Vi skrev själva ett inlägg om Xpecunia och deras kommande nyemission.
En ny vecka väntar, vilket också innebär stora förändringar här hos oss då Aktieflickvännen skall återgå till att börja arbeta igen. Nästan två år har passerat. Tiden går alldeles för fort när man har roligt!
Vi önskar er alla en fin vecka!
Veckans bästa blogginlägg!
Ytterligare en veckan har passerat och vi har i vanlig ordning läst ett stort antal bloggar och blogginlägg. Här kommer de vi anser vara allra mest intressanta men vi har säkert missat några då det finns extremt många bra ekonomibloggar där ute. Fyll gärna på med fler i kommentarsfältet om ni har några att rekommendera.
The Dividend Story skriver om likheterna mellan idrottande och sparande, vi håller med om det mesta även om vi kanske hellre identifierar oss med Gunde Svan snarare än pajasen Petter Northug som båda nämns i inlägget. Bra inlägg är det i alla fall!
Stojko Invest har gjort ett gästinlägg om ekonomisk frihet hos Pepins. Intressant att läsa och vi tycker även att Pepins har en del intressanta bolag på sin handelsplats. (Även om en hel del av dem också är...lite mindre bra... ;).
Snålänningen publicerade sitt absolut första blogginlägg den här veckan! Kul med fler och nya ekonomibloggare. Vi ser framemot att se vad bloggen kommer innehålla i framtiden!
Petrusko skriver om sitt nya innehav; SEB som ger en direktavkastning på drygt 7 %. Vi tror att detta är bra tajmat och vi tror dessutom att SEB är en förhållandevis stabil bank. Kanske prickar man inte botten om man köper nu men det är sannolikt inte fel att ta in dem på de här nivåerna. Inte på sikt i alla fall.
Miljonär innan 30 skriver om ISK- skatten 2020. Den sätts utifrån stataslåneränta i november året innan och om nuvarande ränta håller i sig kommer det sannolikt innebära en sänkning av skatten/avgiften.
Bloggen Ingenspargris skriver om ägarlägenheter och även om vi inte riktigt tror att det är bästa sättet att tjäna pengar så är det definitivt ett intressant resonemang som förs på bloggen.
Själva har vi skrivit om Telia och deras, enligt oss, ganska bedrägliga börsnotering år 2000. Det var en statlig scam utförd av socialister som inte förstår bättre.
Hoppas att ni alla har en riktigt go söndagskväll!