
Mina Länkar
Blog Archive
Taggar
Other

Så man ska nog vara försiktig med att gå in i bolaget.
Omikron lär ge en smäll, även om världens politiker spelar en avgörande roll i hur pass hård smällen blir.
Men SAS-aktien har historiskt inte varit någon vidare investering, och få saker talar för att det ska förändras i framtiden.
Coronavirusets nya omikronvariant har spridit sig snabbt och sätter frågetecken kring den framtida ekonomiska utvecklingen. En av de branscher som ännu brottas med att ta sig tillbaka är flyget. Enligt siffror från branschorganisationen Airports Council International uppskattningar väntas antalet passagerare under 2021 endast vara hälften så många jämfört med 2019.
Att aktiemarknaden är oroad syns också i aktiekurserna för exempelvis SAS, Norwegian, och Finnair.I en intervju med Financial Times uppger amerikanska Uniteds vd Scott Kirby att omikron lär leda till en kortsiktig dipp, men att det inte blir lika allvarligt som när deltavarianten gjorde entré i våras.
Effekt på flygbranschens av omikron avgörs också av hur politiker runtom i världen agerar. Frågan är nämligen om majoriteten av passagerare fortfarande oroar sig över att bli drabbade av covid-19. I stället lär potentiella resenärer snarare vara oroliga över att fastna i ett främmande land eller tvingas sitta i karantän i veckor.
En intressant siffra i sammanhanget blir den så kallade trafikavräkningsskulden, biljetter som inte har använts av kunder men som är betalade, som kommer i den kommande årsredovisningen från SAS i slutet av januari. Kunder betalar i regel flygbiljetter i förskott, men flygbolagen räknar det som intäkter i resultaträkningen först när resan genomförts. Innan detta händer redovisas den i balansräkningen som en trafikavräkningsskuld. I Norwegians fall har förinbetalningarna använts som ett fördelaktigt sätt att expandera verksamheten, vilket man bör uppmärksamma, eftersom det skapar en positiv spiral när försäljningen växer.
En annan effekt som kvarstår från pandemin är SAS tilltagna börsvärde. Innan pandemin hade börsvärdet pendlat mellan cirka 5 och 8 miljarder kronor sedan 2013. Men efter nyemissionen hösten 2020 har antalet aktier blivit 19 gånger fler samtidigt som kursen inte fallit i motsvarande utsträckning. I somras uppgick SAS börsvärde därför till över 15 miljarder kronor.
Sedan dess har börsvärdet fallit men det är fortfarande iögonfallande högt, särskilt givet osäkerheten till följd av omikron och att kassaflödet från den löpande verksamheten var minus 4,8 miljarder kronor under det senaste räkenskapsåret som sträcker sig till och med oktober. En återhämtning tycks redan vara ordentligt inprisad av börsen. Så man ska nog vara försiktig med att gå in här.
SAS har historiskt inte varit en bra investering och ser heller inte lockande ut på de här nivåerna,SAS flyger för högt håll dig borta.