
Mina Länkar
Blog Archive
Taggar
Other

Skånefonder på frammarsch - “Här finns kapital och kompetens”
Tekniken gör att fondbolag inte som tidigare måste finnas i Stockholm.Tidigare var man tvungen att finnas i Stockholm som fondbolag men så är det inte längre.
Det finns ingen poäng att lansera produkter som liknar det som redan finns”, säger Andreas Olsson på Oqam som helt använder komplexa datormodeller eller algoritmer för att göra sina investeringar. Investera
Nämnda Proethos har valt en annan nisch, nämligen hållbarhet. Fonden investerar bland annat i företag som sysslar med förnybar energi och hållbara transporter.
En annan fond i regionen är Malmöbaserade Century Analytics som härom veckan fick Finansinspektionens tillstånd att lansera en fond som baseras på artificiell intelligens, AI. Utöver de nya fonderna i tabellen nedan finns det finns det flera som ligger i startgroparna visar Sydsvenskan/DI:s genomgång.
Flera nya fonder har startats i södra Skåne bara de senaste åren. Det visar Sydsvenskans/DI:s kartläggning. Det handlar om fonder som använder den senaste teknologin i finansindustrin och som på något sätt har nischat sig. Tillsammans med ett par större fonder, som funnits i flera år, kan man börja se ett kluster som är unikt för regionen. OQAM – helping you invest successfullyhttps://www.oqam.se/
Men Oqam har visat att det finns en poäng att gräva där man står.Bland bolagets externa investerare dominerar några av Skånes mest framgångsrika entreprenörspersoner som Martin Gren (grundare av Axis), familjen Johnson (Midway) och Joen Magnusson (Beijer Ref).
Vi ser att professionella investerare sätter ett värde i att kunna träffa och diskutera med förvaltarna av en fond. Allt för att förstå och få en insyn i hur deras pengar förvaltas. Det blir ett slags ömsesidigt utbyte mellan förvaltarna och investerarna och det här är en ny trend som pekar på att fondförvaltning faktiskt kan bli mer lokal framöver”, säger Andreas Olsson på Oqam.
Utöver de små, nystartade, fonderna finns det två stora fondbolag i regionen som kan visa på bra resultat som genererats över längre tid. Det är Atlant Fonder med kontor i Lund och IKC Fonder i Malmö som efter flera år har nått ett förvaltat kapital på fem respektive 5,6 miljarder vilket gör aktörerna till hyfsat stora fondbolag, även i ett nationellt perspektiv.
En stor utmaning de närmaste åren blir förstås att locka tillräckligt med kapital i fonderna för att bli lönsamma. En tumregel i branschen har varit att man måste nå cirka en halv miljard för att bli lönsam. Som alltid för fondbolag handlar det om att kunna visa på en god avkastning under en längre period.
Atlant Fonder 2006 Lund 5000 Sju hedgefonder. Fokus på aktiv ränteförvaltning i kombination med derivat.
IKC Fonder 2009 Malmö 5600 Nio egna ränte-, bland- och aktiefonder.
Oqam 2018 Malmö 90 Investrerar med hjälp av datormodeller och algoritmer
Proethos 2018 Lund 9 Investerar i hållbara, globala företag, bland annat inom energi.
Minastir 2015 Höllviken Ej offentligt Investerar baserat på algoritmisk handel och artificiell intelligens.
Century Analytics 2019 Malmö - Lanserar i höst en valutafond, baserat på artificiell intelligens.
Betterwealth 2016 Malmö Ej offentligt Bygger portföljer av indexfonder som löpande justeras för stabil portföljrisk.