
Min blogglista
Mina Länkar
- Investacus
- Spara Klokt
- Kronan till miljonen
- Frihetsmaskinen
- Sparo
- z2036 (Stefan Thelenius)
- Krösus sork
- Att välja lycka
- Chansar mest
- Utdelningsseglaren
- Gustavs Aktieblogg
- Pengabloggen
- Framtida rikedom
- Utdelningskungen Valient
- Sofokles - Fermentum Vitae
- Tankar om aktier
- 10-årsplanen
- Spartipset
- Aktieingenjören
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH varumärken
- Avanza eller Nordnet
Taggar
Other

Uppmaning till svenska politiker
Snälla söta rara politiker, vet ni om att man kan sänka kostnader?
Vi försöker hålla oss undan från politik här på bloggen men ibland blir det svårt. Ni som absolut inte vill läsa om politik, och då särskilt ekonomisk sådan, kan sluta läsa nu och komma tillbaka till bloggen i morgon.
Vi som är förhållandevis intresserade av ekonomi och företagande kan inte låta bli att se hur det står till med vårt land. Vi har världens högsta skatter (eller bland de allra högsta i varje fall) och trots det lyckas vi med konststycket att vara bland de sämsta länderna i Europa på att erbjuda invånarna och skattebetalarna de tjänster de betalar för via skattesedeln. Det finns otaliga exempel på hur andra länder har bättre förutsättningar trots lägre skatter. Titta bara på pensionsåldern i många av våra EU-grannländer. Grekland, Italien och Spanien har lägre skatter och lägre pensionsålder. Tysklands sjukvård levererar 823 sjukhusplatser per 100.000 invånare. Samma siffra för Sverige är 254 och placerar oss på sista plats i EU. Siffrorna är några år gamla men det lär inte blivit bättre sedan dess.
Ovanstående är bara några få exempel på vilken dålig service Sverige levererar tillbaka till sina skattebetalare och vi kunde gjort listan mycket mycket längre men det är inte det det här inlägget är tänkt att handla om.
Vår åsikt är att de skatter som tas in i konungariket Sverige utan problem skulle kunna räcka till en extremt hög social standard om politikerna bara hade använt pengarna rätt och varit lite sparsamma. Som det ser ut idag strör vi pengar över hela världen. Ingen har väl missat hur vi betalar bistånd till Rwanda för att sedan se Rwanda använda hundratals miljoner till att sponsra Arsenals fotbollslag. Vidare betalar vi som bor i Göteborg lön till 250 st kommunalanställda kommunikatörer. Vad i hela världen kan behöva kommuniceras till den grad? I Sverige har vi ca 4.800 personer i fängelse plus ett mindre antal i häkte. Detta är såklart för lite för ett land med ökande befolkning och kriminalitet men det är inte det vi ska diskutera här utan vi ska fokusera på kostnaden. Kostnaden för kriminalvården är skrämmande 9,7 miljarder. 9,7 miljarder för 4.800 personer är ganska dyrt per person det. Samtidigt har polisen en budget på 25 miljarder. Sida har ganska exakt dubbla den summan att röra sig med varje år för att göra en lite jämförelse. Sjukvården i Sverige kostar 500 miljarder men uppenbarligen räcker inte den intäkten för att leverera vård i samma klass som man kan förvänta sig.
Hela problemet är enligt oss att politiker har en helt skev bild av hur man ska komma till rätta med ekonomiska problem eller ekonomiska svårigheter. Enligt politiker verkar det enda sättet vara att höja skatten och ta in mer pengar från den lilla del av befolkningen (ca 30 % av invånarna) som arbetar och betalar skatt. Vi vill därför ge ett tips till er som jobbar inom politiken:
DET GÅR ÄVEN ATT MINSKA KOSTNADER! Denna åtgärd har samma effekt som att öka skatten och den innebär sannolikt även att ni får fler röster i nästa val. Win-win med andra ord.
Att begreppen minska kostnader verkar okänt bland våra politiker är enligt oss verkligen oroväckande och de få gånger någon gör jämförelser likt de vi gjort ovan möts de allt som oftast av svaret ”man kan inte ställa grupper mot varandra”. Vi vet inte om det stämmer men man borde i alla fall kunna ställa kostnader mot varandra och prioritera vad som är ”nice” och vad som är ”needs”. Enligt oss är konst för maskar och hus för möss tydliga nice medan en fungerande poliskår är tydliga needs. Samma sak gäller för övrigt Sidas anslag, det är mer av ett nice än ett needs. I alla fall när man har förorter som brinner och polis och sjukvård som går på knäna.
Det är dags för en politik som vågar skära kostnader istället för att bara skrika på skattehöjningar och det gäller tyvärr alla politiska partier. Det verkar ha blivit en sanning inom politiken att det inte går att sänka några kostnader och det måste ändras!
Läs mer om skatter och ekonomiskt politik
Skönt att utsugaren Leif Östlund lämnar sina uppdrag - hoppas han lämnar landet! (obs ironi)
Veckans Bästa Inlägg
En dag som denna är det nästan omöjligt att inte låta politik och valet ha en viss påverkan på veckans bästa inlägg. Inte för att vi är särskilt intresserade av partipolitik men det har varit svårt att missa allt snack om politik den här veckan.
Först ut är i alla fall Gottodix som i veckan gick ut med infomration om att han byter jobb och kommer lägg ner eller i alla fall pusa bloggandet. Vi gratulerar till nya jobbet på Fortifikationsverket och hoppas att det trots nya jobbet kan finnas lite tid för läsvärda inlägg. Ett riktigt kul jobb har han fått låter det som.
Petrusko har träffat vår favorit Ulf Hedlundh i sin nya podd; Fondpodden. Gå in och lyssna!
Att Välja Lycka har skrivit ett inlägg om skräckupplevelsen han var med om förra veckan, där till och med vi var inkluderade! Tack AVL för trevligt sällskap och ett läsvärt inlägg.
Sparo förutspår valet och ska vi utgå från de första prognoserna så verkar det som om han får fel. Tyvärr...
Tips på några nya bloggar inom ämnet ekonomi hittar du Gustavs Aktieblogg som sammanställt en kortare lista på de som är värda att följa.
Framtida Rikedom har förstått vad som driver folk att rösta på SD. Tycker det är märkligt att inte fler har förstått det.
Hoppas ni alla haft en go helg och att vi får en ny stark regering!