
Min blogglista
Mina Länkar
- Spara Klokt
- Kronan till miljonen
- Sparo
- Sofokles - Fermentum Vitae
- Investorunner
- z2036 (Stefan Thelenius)
- Chansar mest
- Utdelningsseglaren
- Krösus sork
- Frihetsmaskinen
- Att välja lycka
- Investacus
- Framtida rikedom
- Gustavs Aktieblogg
- Utdelningskungen Valient
- Tankar om aktier
- 10-årsplanen
- Spartipset
- Aktieingenjören
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarrabatter och aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH varumärken
- Avanza eller Nordnet - bästa nätmäklaren
Taggar
Other

Jack Ma som är den kinesiska e-handelsjätten Alibabas grundare har inte setts till offentligt de sista två månaderna och misstänks därför vara försvunnen. Han har heller inte medverkat i det sista avsnittet av sitt egna talangprogram "Africa Business Heroes", en tävling för afrikanska entreprenörer som tävlar om en del av 1,5 miljoner dollar. Enligt Financial Times har Alibaba låtit en talesman meddela att orsaken till den uteblivna medverkan berodde på schemaproblem. I oktober höll Ma ett kontroversiellt tal där han kritiserade Kinas regleringssystem för att stävja innovation inom finanssektorn. En kort tid efter uttalandet uteblev den stora börsnoteringen av Alibabas fintechbolag Ant Group i Shanghai och Hongkong.
Vi vet inte om det ligger något bakom dessa rykten men vi kan inte låta bli att fundera i banorna kring att det är känsligt att kritisera den kinesiska regimen.
Vi väljer generellt att ställa oss kritiska till investeringar i kommunistiska länder för att hålla nere den politiska risken.
Läs mer: