
Min blogglista
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarrabatter och aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH varumärken
- Avanza eller Nordnet - bästa nätmäklaren
Taggar
Other

ESG investering ger 308 % avkastning - på en dag
Sparta Capital Ltd
Idag var en bra dag för Aktiepappa när en ESG-chansning som vi gjort förvandlades till en raket. Det var det lilla kanadensiska investmentbolaget Sparta Capital Ltd som plockade hem en stororder och marknaden blev helt galen. Vi valde då att ta hem lite vinst och sålde 2/3-delar av innehavet. Tack så mycket för det.
Sparta Capital Ltd är något så intressant som ett investmentbolag inom ESG. Ja ni förstår ju själva att vi hade svårt att hålla fingrarna borta. Sparta har en del olika bolag som de äger i. Bland annat återvinner dom guld från gammal elektronik. Vi tackar vår bloggkollega på ESG Fire at 40 för att vi fick upp ögonen för bolaget.
Analysen vi gjorde innan vi köpte var pinsamt grund. Detta var mer en lottsedel och det visade sig att den gav en del vinst. Nu kan bolaget gå i konkurs och våra kvarvarande aktier bli värdelösa utan att vi blir ledsna. Vi har gjort en bra bit över 100 % på några veckor och det får man verkligen vara nöjd med. Och om ESG-trenden fortsätter så ser vi inga hinder för att bolaget faktiskt kan fortsätta leverera avkastning.
Trevlig kväll på er!