
Mina Länkar
Blog Archive
Taggar
Other

Han ville få kamrater att förstå värdet av pengar.
13-åriga José Adolfo från Peru har skapat en ny valuta av återvinningsbara prylar. Hans så kallade ”ekobank” har fått flera internationella erkännanden och certifierats av Världsbanken. Nu tilldelas José Adolfo Children’s climate prize, som delas ut i Stockholms stadshus den 20 november.
Jag är så glad, det här betyder att allt mitt hårda jobb har varit värt det. Det är den sporre jag behöver för att kunna hjälpa fler barn och unga, säger 13-årige José Adolfo, som presenteras som vinnare av fem finalisterna, till DN.
För tredje året delas priset ut till en ung klimatkämpe mellan 12 och 17 år som gjort en insats för klimat och miljö. Vinnaren får också 50.000 kronor. Det internationella priset delas ut av det svenska elbolaget Telge energi.
När José Adolfo var sju år bildade han en ekologisk bank för barn.
Jag ville få mina kamrater att förstå värdet av pengar och vikten av att ta hand om klimatet. Samtidigt som det skulle generera en inkomst så att de skulle kunna köpa allt de någonsin drömt om, säger 13-åriga José Adolfo.
Micael Dahlén beskriver det som ett mellanting mellan en bank och en pantautomat. Där kan barn och unga sätta in pengar i form av återvunnet material. ”Pengarna” går att handla för direkt men också spara och låta växa som ett sparkonto. Det går att växla till vanliga pengar och ta mikrolån.
Förutom att ge barn en uppfattning om värdet av pengar och ett mer långsiktigt konsekvenstänk så bidrar det också till ekonomisk självständighet, menar juryn. Prispengarna berättar José Adolfo att han ska använda till att öppna fler bankkontor eftersom folk inte ska behöva resa för att lämna sitt avfall.
Det är en del i ett cirkulärekonomiskt tänkande att avfall inte är avfall och förlust utan tvärtom. Det har ett ekonomiskt värde i sig självt som går att föra tillbaka in i systemet och använda i ny produktion och konsumtion. Han tänker som en Nobelpristagare,
Juryns ordförande Johan Kuylenstierna pratar om en systemförändring. Han har kunnat stimulera till klimatengagemang i ett land där det i första hand är fattigdomsbekämpning och utveckling som ligger i fokus. På det här sättet genererar klimatengagemanget en inkomst och möjlighet att utvecklas, säger han och fortsätter.
Det här har potential att bli någonting mycket större. Om han får rätt stöd för sin idé så kan det här skalas upp och användas på många andra håll i världen där man har liknande utmaningar som i hans hemland Peru. ”Vilken kille” 13-åriga José Adolfo från Peru.