
Blog Archive
- Analys Consilium: "Fortsatt återhämtning"
- Textintervju med Bo Söderqvist (VD CBTT) i samband med delårsrapporten
- Analys Matra Petroleum: "Brant produktionsökning bäddar för ett starkt kassaflöde"
- Analys Motion Display: "Framgångar i USA driver resultat "
Taggar
Other
Rapportkommentar Q1 2019 (Läs den fullständiga analysen här)
- Hack i kurvan
- Försening av kliniska studier
- Osäkerheten stor
Rapportkommentar
Hack i kurvan. Såsom förvarnat blev första kvartalet ett hack i kurvan efter en mycket lång rad av kvartal med försäljningstillväxt. Till följd av Covid-19 epidemin minskade transplantationsklinikerna sina inköp av främst varmperfusionsprodukter. Detta ledde till att försäljningen för Xvivo minskade totalt med 6% uttryckt i lokala valutor och uppgick till 46,5 MSEK (47,7). Varm perfusions andel av försäljningen utan kapitalvaror minskade kraftigt och uppgick bara till 27% (43) men kompenserades delvis av en bra utveckling för kall perfusion. Försäljningstappet ledde till att EBITDA (justerat för upplösning av kostnadsreserveringar för bonusprogrammet) minskade till 5,1 MSEK (8,8). Under kvartalet uppgick FOU-kostnaderna till 36% (31) av omsättningen, vilket bland annat förklaras av ökade avskrivningar på balanserade utvecklingskostnader. Ett starkt kassaflöde från den löpande verksamheten om 9,2 MSEK bidrog till att de utvecklingskostnader som balanseras om 15,8 MSEK (11,7) till stor del kunde finansieras internt och kassan vid utgången av perioden var intakt om ca 160 MSEK. Till följd av den minskade efterfrågan bolaget temporärt ser framför sig genomför Xvivo ett omfattande kostnadsbesparingsprogram avseende bland annat konsulter och resor.
Försening av kliniska studier. Bolagets studier för PrimEcc (används för att minska biverkningar vid användningen av hjärtlungmaskin) och hjärtpreservation inför transplantationer i Europa är klara för att inkludera de första patienterna. Covid-19 epidemin har dock lett till kliniker i Europa pausat alla kliniska studier. Detta innebär i sin tur att dessa studier inte kunnat startas. Företagsledningens nuvarande bedömning är att det kan ske under tredje kvartalet. Förseningen har det positiva med sig att kostnaderna för studierna (vilka kapitaliseras löpande) förskjuts framåt i tiden och minskar likviditetsåtgången. Bolaget kommer under tiden fortsätta sin forskning inom såväl hjärt- som lungtransplantation med särskilt fokus på just hjärtpreservation.
Osäkerheten stor. De länder som först drabbades av Covid-19 dvs Kina och Sydkorea har nu i april återstartat transplantationsverksamheten efter ca två och en halv månads neddragning. Vi har i vår prognos bedömt att motsvarande neddragning i Europa och USA kommer att vara under minst lika lång tid, vilket innebär att större delen av Q2 kommer att vara mycket svagt på dessa två dominerande marknader. Även efter innevarande kvartal lär efterfrågan släpa efter, när klinikernas knappa resurser används till andra områden. Med tanke på den prioritering av livsuppehållande åtgärder hälsovårdsmyndigheterna världen över gör och den ställning som Xvivo har för att utveckla detta område finns det dock ingen anledning att sänka de långsiktiga tillväxtutsikterna. Innevarande år kommer därför att bli ett utmanande år och förseningen av de kliniska studierna gör att intäktsprognoserna förskjuts framåt. Vi sänker vår omsättningsprognos för 2020 till 177 MSEK dvs en minskning av försäljningen med ca 20% i förhållande till 2019. Vi räknar dock fortfarande med ett positivt EBITDA-resultat. För 2021 räknar vi med att omsättningen överstiger den vi tidigare prognostiserat för 2020. Baserat på vår prognos för nästa år handlas aktien i en EV/Sales multipel om 13x, vilket är en historiskt låg nivå för aktien.
Kort om Xvivo Perfusion
Ordförande: Gösta Johannesson
VD: Magnus Nilsson
CFO: Christoffer Rosenblad
Lista: Mid Cap Stockholm
----------------------------------------
Disclaimer
Denna publikation (nedan ”Publikationen”) har sammanställts av TradeVenueAB (nedan ”TV”) exklusivt för TV:s kunder. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser kan således inte garanteras. TV kan låta medarbetare från annan avdelning eller analyserat bolag (nedan ”bolaget”) läsa fakta eller serier av fakta för att få dessa verifierade. TV lämnar inte i förväg ut slutsatser eller omdömen i Publikationen. A°sikter som lämnats i Publikationen är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av Publikationen och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer att vara i enlighet med åsikter framförda i Publikationen.
Informationen i Publikationen ska inte uppfattas som en uppmaning eller råd att ingå transaktioner. Informationen tar inte sikte på enskilda mottagares kunskaper och erfarenheter av placeringar, ekonomiska situation eller investeringsmål. Informationen är därmed ingen personlig rekommendation eller ett investeringsråd.
TV frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på denna Publikation. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Placeringen kan öka eller minska i värde eller bli helt värdelös. Att en placeringhistoriskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden.
Den i Publikationen lämnade analysen har utförts i enlighet med villkoren för tjänsten ”IR-paketet” som TV utför åt analyserat bolag. TV erhåller ersättning för nämnda tjänst från det analyserade bolaget. TV betalar ersättning till den analytiker som har sammanställt Publikationen. Publikationen får inte spridas till eller göras tillgänglig för någon fysisk eller juridisk person i USA (med undantag av vadsom framgår av Rule15a –16, SecuritiesExchange Actof1934), Kanada eller något annat land som i lag fastställt begränsningar för spridning och tillgänglighet av materialets innehåll.
Varken TV eller de personer som sammanställt denna publikation har innehav (varken långa eller korta) i analyserat bolags emitterade finansiella instrument överstigande 0,5 % av det analyserade bolagets aktiekapital.
Analytikern som har sammanställt denna publikation äger inga aktier i bolaget.
Rekylen fortsatte i veckan med en uppgång för Dow Jones med hela 11% och i Stockholm med ca 5%. OMX index är nu ”bara” ned 15% från årsskiftet och en viss normalitet har infunnit sig. Marknaden verkar diskontera att ”kriget” är vunnet mot den stora epidemin samt att det bara kommer vara som att trycka på en knapp för att få igång världens alla fabriker och konsumenternas köplust . Dessutom att stimulanspaket hur stora de än är och hur mycket tryckande av pengar de än innefattar inte ska ha någon inverkan på förtroendet för pengars värde. Det börjar komma in en hel del positiva förväntningar i marknaden enligt min mening!!!
Nyemissioner drar igång. Som ett tecken på den gradvisa normaliseringen av den svenska marknaden började emissionsmarknaden att dra igång igen. I veckan lyckades spelutvecklaren Embracer dra in 1,65 mdr SEK i en riktad nyemission med enbart en mindre rabatt och där över 100 svenska och utländska institutioner deltog!!! Med tanke på att aktien dessutom stigit ca 30% i år och därmed tillhör en av de fåtaliga vinnarna visar det på marknadens intresse för sektorn och tilltron till företagsledningen förmåga att fortsätta förvärvsrundan består. Det är också ett hälsosamt tecken att utflödena ur fonder inte gjort förvaltarna paralyserade. Även den av marknaden nedkörda fastighetssektorn kunde noteras en riktad nyemission i fastighetsbolaget Brinova, som kunde dra in 175 MSEK. Även flera mindre företag inom life science avslutade i veckan sina emissionsrundor på ett lyckosamt sätt. Men kommer det att finnas pengar till sektorer som underleverantörer till bilindustrin som till exempel Veoneer – utan allt för stor utspädning?
En dyr aktie blir mindre dyr. Medicinteknikbolaget Xvivo Perfusion (bevakat av TradeVenue) är med sina lösningar och system för att bedöma och bevara organ inför transplantationer en av Stockholmsbörsens mest spännande aktier. Försäljningen under Q1 påverkades dock (såsom förvarnat) av den pågående epidemin genom försiktigheten bland världens transplantationskliniker vilket medförde en lägre användning av främst transplantationsprodukter. Sammanlagt minskade omsättningen i lokala valutor med 6% (vår bedömning var innan krisen nästan +20%). Behovet av organtransplantationer har i och med krisen inte minskat och Xvivo fortsätter att stärka sin ställning på marknaderna. Det är intressant att notera att en klinik i Italien – trots den pågående akuta krisen för sjukvården i landet – valde att köpa hårdvara från Xvivo för att möjliggöra fler transplantationer för lungsjuka barn. För Xvivo kommer 2020 troligen - som för så många andra bolag – försäljningsmässigt bli ett förlorat år. Men inget ont som inte har något gott med sig för det gör att kostnaderna kan ses över och strategierna för den framtida expansionen förfinas. Med 160 MSEK i kassan och ett positivt kassaflöde även under Q1står Xvivo stabilt även om krisen skulle bli mer långvarig än vad marknaden nu befarar. Xvivo är en aktie som många med mig har ryggat inför till följd av värderingen. Men krisen har haft det positiva med sig att en dyr aktie har blivit mindre dyr. Börsvärdet har gått från som mest ca 5 mdr SEK (sommaren 2019) till dagens 3 mdr SEK och P/S- talet baserat på vår prognos för 2021 sjunkit till drygt 10x. Inte billigt nu heller med traditionella mått mätt men det är också ett exceptionellt bolag.
Enfastigehetsbolag. Många inklusive undertecknad har varnat för så kallade enfastighetsbolag dvs fastighetsbolag som i stort sett bara har en hyresgäst. I veckan kom ett bevis på utsattheten för en fastighetsvärd när denne i stort sett bara har en hyresgäst. Västsvensk Logistik (noterat på Spotlight) med Kappahl som absolut största hyresgäst var i april ”tvungna” att ge företaget anstånd med att betala 50% av hyran och säger samtidigt att ytterligare anstånd kan bli nödvändiga. Detta i sin tur har lett till att Västsvensk Logistik tvingas att skjuta upp sin utdelning. Med tanke på att enfastighetsbolagens föregivna attraktivitet just bygger på en hög och säker utdelning är det ett grundskott mot själva bolagsidén enligt min mening.
Även stabila bolag behöver eget kapital. Bussoperatören Nobinas rapport (sista kvartalet i räkenskapsåret 2019/20), var något under konsensus och bolaget varnade för att uppstartskostnaderna för nya kontrakt (”migreringskostnader”) kommer att fortsätta belasta resultatet under inledningen av 2020/21. VD anger också att coronaviruset även drabbar Nobina och beskriver situationen som utmanande under första halvåret av räkenskapsåret och styrelsen rekommenderar därför ingen utdelning. Det är kanske med nuvarande virususituation svårt att måla upp ett riktigt svart scenario för Nobina, där resultatet kraftigt försämras. Men man får inte glömma bort att det finns många avtal i portföljen som baseras på rörlig ersättning dvs efter hur många som reser, vilket naturligtvis i nuvarande situation kan påverka intäkterna klart negativt. Oavsett hur pass allvarligt intäktstappet blir, fäster det ändå enligt min mening blicken på Nobinas svaga finansiella ställning med en soliditet på enbart 15%. Går det verkligen långsiktigt att operera ett bolag med över 10 mdr SEK i omsättning med nettoskulder på 5,5 mdr SEK och ett eget kapital på endast 1,4 mdr SEK? Nettoskulden i förhållande till EBITDA var visserligen ”bara” 3,1x vid bokslutstillfället och i nederkant av bolagets egen målsättning om 3,0-4,0x. Men skulle resultatet ”bara” sjunka med 25% från förra årets nivå är detta mått över 4x!!! Coronaepidemin lär inte heller vara den sista ”svarta svanen” som kommer och överraskar och nästa gång kanske det är något som påverkar Nobina ännu mer negativt. Dessutom borde bankerna också börja dra öronen åt sig efter denna kris, som visat att även vad man kan tycka stabila rörelser kan påverkas och därmed också kräva ett högre eget kapital för att fortsätta finansiera verksamheten.
Påskhelgen är över med kanske mer tid för eftertanke och längre promenader än vanligt och med mindre av sociala kontakter. Q1-rapporterna börjar nu strömma in och i veckan kommer bland annat Atrium Ljungberg (bevakat av TradeVenue), som kanske kan ge lite vägledning hur krisen slagit på hyror och efterfrågan på kontor och handel. Även om TF Bank vinstvarnat tycker jag att deras rapport i veckan blir intressant att ”lusläsa” för att se hur nischbankerna kommer att klara krisen. Består optimismen in i veckan? Välkommen till en ny och spännnande aktievecka.
Claes Vikbladh
Rapportkommentar Q4 2019 (Läs den fullständiga analysen här)
- 29:e kvartalet i rad med försäljningstillväxt
- Framgångar med FDA
- Kliniskt fokus och utblick 2020
Rapportkommentar
29:e kvartalet i rad med försäljningstillväxt. Nettoomsättningen uppgick till ca 62 MSEK (58) under Q4-19, motsvarande en ökning om 7 % men bara 0 % i lokala valutor. Försäljningen utan kapitalvaror växte dock organiskt med 6%, vilket vi bedömer att vara en minst lika viktig parameter. Det ska också noteras att jämförelsekvartalet 2018 utmärktes av en osedvanligt hög försäljning. Rörelseresultatet (EBITDA) uppgick till 9 MSEK (11), motsvarande en marginal om 13,6 % (18,0%). Den sämre marginalen ska ses i ljuset av stora planenliga kostnadsökningar för att bland annat utveckla nya indikationer. Under kvartalet har utvecklingskostnader om 17,6 MSEK (8,6) aktiverats. Gjorda investeringar i FoU och den egna organisationen under 2019 bäddar för fortsatt tillväxt under 2020.
Framgångar med FDA. Under december erhöll Xvivo en s.k. Breakthrough Device Designation av FDA, vilket kommer korta ned handläggningstiden för hela prövningsprocessen och ansökan av marknadsföringstillstånd i USA. Möjlighet finns nu för att bättre interagera med FDA vilket ger Xvivo en prioriterad granskning och interaktiv kommunikation om utveckling och kliniska prövningsprotokoll.
Kliniskt fokus och utblick 2020. Xvivo har under 2019 flyttat fram positionerna inom lungtransplantation, vilket börjar synas i försäljningsutvecklingen. Under 2020 kommer Xvivo att fortsatt stödja transplantationsklinikerna i deras strävan att kunna behandla fler av patienterna på väntelistorna. Detta genom att fortsätta förfina och förenkla sin EVLP-teknik samt att utöka installationsbasen av maskiner i framför allt Europa och på de nya marknaderna i Asien. Inom hjärttransplantation ligger fokus på att stödja klinikerna i de tre kliniska multicenterstudierna (Europa, USA och Australien). Vi anser att Xvivos kliniska arbete utvecklas i rätt riktning, samtidigt som gjorda investeringar under föregående år skapar förutsättningar för fortsatt tillväxt med bättre marginaler under 2020 och framförallt 2021. Dock, med anledning av Q4-rapporten vilken bekräftar att vi överskattade Xvivos tillväxt för 2019, väljer vi en något konservativare ansats och justerar därför vår omsättningsprognos för helåret 2020 till 265 MSEK (304). Sedan oktober har aktien stigit med ca 15 % och bolaget värderas nu till EV/S 17x på 2020 års prognos. Förväntningarna är således fortsatt höga, men ännu verkar det mesta peka i rätt riktning för Xvivo.
Resultaträkning, MSEK |
Prognos |
|||||||||||
Period |
2018 |
Q1-19 |
Q2-19 |
Q3-19 |
Q4-19 |
2019 |
Q1-20E |
Q2-20E |
Q3-20E |
Q4-20E |
2020E |
2021E |
Nettoomsättning |
187,9 |
47,7 |
56,4 |
54,3 |
62,4 |
220,8 |
57,2 |
67,7 |
65,2 |
74,9 |
265,0 |
318,0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kostnad sålda varor |
-51,9 |
-10,7 |
-14,8 |
-15,8 |
-16,7 |
-58,0 |
-12,3 |
-17,1 |
-18,3 |
-19,3 |
-67,0 |
-80,4 |
(% av nettoomsättning) |
28% |
23% |
26% |
29% |
27% |
26% |
22% |
25% |
28% |
26% |
25% |
25% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bruttoresultat |
136,0 |
36,9 |
41,6 |
38,5 |
45,7 |
162,8 |
44,9 |
50,7 |
46,9 |
55,6 |
198,0 |
237,6 |
Bruttomarginal |
72% |
77% |
74% |
71% |
73% |
74% |
78% |
75% |
72% |
74% |
75% |
75% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Försäljningskostnader |
-47,9 |
-12,1 |
-16,0 |
-14,4 |
-18,4 |
-60,8 |
-15,1 |
-19,8 |
-17,9 |
-22,8 |
-75,6 |
-90,7 |
(% av nettoomsättning) |
26% |
25% |
28% |
26% |
29% |
28% |
26% |
29% |
27% |
30% |
29% |
29% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Administrationskostnader |
-22,5 |
-5,4 |
-6,1 |
-6,0 |
-7,2 |
-24,7 |
-5,9 |
-6,7 |
-6,6 |
-7,8 |
-27,0 |
-26,1 |
(% av nettoomsättning) |
-12% |
-11% |
-11% |
-11% |
-11% |
-11% |
-10% |
-10% |
-10% |
-10% |
-10% |
-8% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FoU-kostnader |
-47,9 |
-15,0 |
-12,9 |
-16,8 |
-18,0 |
-62,7 |
-18,5 |
-16,2 |
-20,8 |
-22,3 |
-77,8 |
-90,2 |
(% av nettoomsättning) |
-26% |
-31% |
-23% |
-31% |
-29% |
-28% |
-32% |
-24% |
-32% |
-30% |
-29% |
-28% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Övriga rörelseintäkter och kostnader |
-3,6 |
-6,3 |
-4,7 |
1,0 |
-0,6 |
-10,7 |
-4,8 |
-5,7 |
1,2 |
-0,7 |
-10,0 |
-12,0 |
(% av nettoomsättning) |
-2% |
-13% |
-8% |
2% |
-1% |
-5% |
-8% |
-8% |
2% |
-1% |
-4% |
-4% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EBIT |
14,0 |
-1,9 |
1,9 |
2,3 |
1,6 |
3,9 |
0,6 |
2,3 |
2,7 |
1,9 |
7,5 |
18,6 |
EBIT-marginal |
7% |
-4% |
3% |
4% |
3% |
2% |
1% |
3% |
4% |
3% |
3% |
6% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Avskrivningar kostnad för sålda varor |
-0,5 |
-0,3 |
-0,1 |
-0,2 |
-0,2 |
-0,8 |
-0,2 |
-0,2 |
-0,2 |
-0,2 |
-0,8 |
-0,8 |
Avskrivningar administrationskostnader |
-1,4 |
-0,5 |
-0,5 |
-0,6 |
-0,6 |
-2,2 |
-0,6 |
-0,6 |
-0,6 |
-0,6 |
-2,5 |
-2,5 |
Avskrivningar forsknings- och utvecklingskostnader |
-10,9 |
-3,0 |
-4,2 |
-4,7 |
-4,7 |
-16,6 |
-4,7 |
-4,7 |
-4,7 |
-4,7 |
-18,8 |
-18,8 |
Avskrivningar övriga kostnader |
-4,1 |
-1,3 |
-1,3 |
-1,2 |
-1,4 |
-5,2 |
-1,4 |
-1,4 |
-1,4 |
-1,4 |
-5,4 |
-5,4 |
EBITDA |
30,9 |
3,2 |
8,1 |
9,0 |
8,5 |
28,8 |
7,5 |
9,2 |
9,6 |
8,8 |
35,1 |
46,1 |
EBITDA-marginal |
16% |
7% |
14% |
17% |
14% |
13% |
13% |
14% |
15% |
12% |
13% |
15% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finansiella intäkter och kostnader |
3,5 |
1,5 |
0,5 |
3,2 |
-3,8 |
1,4 |
0,3 |
0,3 |
0,3 |
0,3 |
1,4 |
1,4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EBT |
17,5 |
-0,4 |
2,5 |
5,5 |
-2,2 |
5,3 |
0,9 |
2,7 |
3,1 |
2,3 |
8,9 |
19,9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skatt |
-4,8 |
0,1 |
-0,2 |
-0,6 |
0,3 |
-0,4 |
-0,2 |
-0,2 |
-0,3 |
-0,3 |
-0,9 |
-1,9 |
(% av EBT) |
-28% |
-23% |
-9% |
-10% |
-15% |
-7% |
-21% |
-7% |
-8% |
-13% |
-11% |
-9% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nettoresultat |
12,7 |
-0,3 |
2,2 |
4,9 |
-1,9 |
4,9 |
0,7 |
2,5 |
2,8 |
2,0 |
8,0 |
18,1 |
(% av nettoomsättning) |
7% |
-1% |
4% |
9% |
-3% |
2% |
1% |
4% |
4% |
3% |
3% |
6% |
Balansräkning, MSEK |
Prognos |
|||
Period |
2018 |
2019 |
2020E |
2021E |
Tillgångar |
|
|
|
|
Goodwill |
65,6 |
65,8 |
65,8 |
65,8 |
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten |
0,0 |
266,5 |
325,2 |
390,2 |
Övriga immateriella tillgångar |
214,1 |
6,2 |
6,8 |
7,5 |
Materiella anläggningstillgångar |
15,6 |
23,6 |
29,0 |
29,0 |
Finansiella anläggningstillgångar |
13,6 |
12,5 |
13,2 |
13,8 |
Summa anläggningstillgångar |
308,9 |
374,6 |
439,9 |
506,3 |
|
|
|
|
|
Varulager |
36,4 |
43,9 |
52,2 |
62,7 |
Kortfristiga fordringar |
54,2 |
56,1 |
58,3 |
70,0 |
Likvida medel |
187,1 |
159,9 |
97,9 |
34,1 |
Summa omsättningstillgångar |
277,7 |
259,9 |
208,4 |
166,7 |
|
|
|
|
|
Summa tillgångar |
586,6 |
634,5 |
648,3 |
673,0 |
|
|
|
|
|
Eget kapital och Skulder |
|
|
|
|
Eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare |
540,5 |
577,5 |
585,5 |
603,6 |
Långfristiga räntebärande skulder |
0,0 |
2,2 |
2,2 |
2,2 |
Långfristiga icke räntebärande skulder |
3,6 |
2,2 |
2,2 |
2,2 |
Kortfristiga räntebärande skulder |
0,0 |
3,4 |
3,4 |
3,4 |
Kortfristiga icke räntebärande skulder |
42,6 |
49,2 |
55,1 |
61,7 |
Summa eget kapital och skulder |
586,6 |
634,5 |
648,3 |
673,0 |
Kassaflöde, MSEK |
Prognos |
|||
Period |
2018 |
2019 |
2020E |
2021E |
Resultat efter finansiella poster |
17,5 |
5,3 |
8,9 |
19,9 |
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet |
15,3 |
28,9 |
30,2 |
30,2 |
Betald skatt |
0,6 |
-2,9 |
-0,9 |
-1,9 |
Förändring av varulager |
-2,3 |
-8,5 |
-8,4 |
-10,4 |
Förändring av rörelsefordringar |
-17,2 |
-0,5 |
-2,2 |
-11,7 |
Förändring av rörelseskulder |
9,8 |
7,3 |
5,9 |
6,6 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten |
23,6 |
29,5 |
33,5 |
32,8 |
|
|
|
|
|
Kassaflöde från investeringsverksamheten |
-53,2 |
-83,8 |
-95,5 |
-96,6 |
|
|
|
|
|
Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
19,2 |
25,6 |
0,0 |
0,0 |
|
|
|
|
|
Periodens kassaflöde |
-10,4 |
-28,8 |
-62,1 |
-63,8 |
|
|
|
|
|
Likvida medel vid periodens början |
195,3 |
187,1 |
159,9 |
97,9 |
Kursdifferens i likvida medel |
2,1 |
1,7 |
0,0 |
0,0 |
Likvida medel vid periodens slut |
187,1 |
159,9 |
97,9 |
34,1 |
Kort om Xvivo Perfusion
Ordförande: Gösta Johannesson
VD: Magnus Nilsson
CFO: Christoffer Rosenblad
Lista: Mid Cap Stockholm
----------------------------------------
Disclaimer
Denna publikation (nedan ”Publikationen”) har sammanställts av TradeVenueAB (nedan ”TV”) exklusivt för TV:s kunder. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser kan således inte garanteras. TV kan låta medarbetare från annan avdelning eller analyserat bolag (nedan ”bolaget”) läsa fakta eller serier av fakta för att få dessa verifierade. TV lämnar inte i förväg ut slutsatser eller omdömen i Publikationen. A°sikter som lämnats i Publikationen är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av Publikationen och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer att vara i enlighet med åsikter framförda i Publikationen.
Informationen i Publikationen ska inte uppfattas som en uppmaning eller råd att ingå transaktioner. Informationen tar inte sikte på enskilda mottagares kunskaper och erfarenheter av placeringar, ekonomiska situation eller investeringsmål. Informationen är därmed ingen personlig rekommendation eller ett investeringsråd.
TV frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på denna Publikation. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Placeringen kan öka eller minska i värde eller bli helt värdelös. Att en placeringhistoriskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden.
Den i Publikationen lämnade analysen har utförts i enlighet med villkoren för tjänsten ”IR-paketet” som TV utför åt analyserat bolag. TV erhåller ersättning för nämnda tjänst från det analyserade bolaget. TV betalar ersättning till den analytiker som har sammanställt Publikationen. Publikationen får inte spridas till eller göras tillgänglig för någon fysisk eller juridisk person i USA (med undantag av vadsom framgår av Rule15a –16, SecuritiesExchange Actof1934), Kanada eller något annat land som i lag fastställt begränsningar för spridning och tillgänglighet av materialets innehåll.
Varken TV eller de personer som sammanställt denna publikation har innehav (varken långa eller korta) i analyserat bolags emitterade finansiella instrument överstigande 0,5 % av det analyserade bolagets aktiekapital.
Analytikern som har sammanställt denna publikation äger inga aktier i bolaget.
Rapportkommentar Q3 2019 (Läs den fullständiga analysen här)
- Försäljningen ökar med 33 % under tredje kvartalet
- Xvivo fortsätter att ta steg i rätt riktning
- Lägre värdering men fortsatt höga förväntningar
Rapportkommentar.
Försäljningen ökar med 33 % under tredje kvartalet. Nettoomsättningen uppgick till ca 54 MSEK (41) under Q3-19, motsvarande en total ökning om 33 % och 26 % i lokala valutor. Rörelseresultatet (EBITDA) uppgick till 9 MSEK (5), motsvarande en marginal om 17 % (13). Tillväxten under kvartalet var stark, men likväl något lägre än vad vi tidigare estimerat. Viktigt att nämna är att rörelseresultatet har påverkats positivt av en återföring (2,3 MSEK) av tidigare gjord kostnadsreservering avseende koncernens aktiebaserade bonusprogram för anställda utanför Sverige. För Q4-19 estimerar vi en tillväxt om 15 % till 67 MSEK, med ett EBITDA-resultat om 14 MSEK.
Xvivo fortsätter att ta steg i rätt riktning. Under Q3-19 har två viktiga XPS-försäljningar genomförts. Den första försäljningen är till Lung Bioengineerings nyinvigda andra EVLP-center (Jacksonville, Florida), den andra XPS-försäljningen är till Peking, vilken är den näst största och den mest snabbväxande lungtransplantationskliniken i Kina. Antalet lungtransplantationer ökar snabbt i Kina och landet antas om 2-3 år bli bland de största marknaderna i världen. Lanseringen av Perfadex Plus, bolagets ready to use-produkt för preservering av lungor, går enligt plan i Europa och USA, och under kvartalet erhölls europeiskt patentgodkännande. Xvivo arbetar dessutom för fullt med förberedelserna för att starta upp multicenterstudierna med bolagets produkt för hjärtpreservation i Europa, USA och Australien/Nya Zeeland.
Lägre värdering men fortsatt höga förväntningar. Fokus för lungtransplantationsområdet är att fortsätta utöka installationsbasen av bolagets EVLP-maskiner, framför allt i Europa och på bolagets nya marknader. Inom hjärttransplantation är fokus på att få myndighetsgodkännanden inom multicenterstudierna, där EU-studien ligger först i tiden. Sedan slutet av augusti har aktien sjunkit ca 10 %, likväl värderas fortfarande Xvivo till EV/S 13x på vår omsättningsprognos om 304 MSEK för år 2020. Men antalet bolag som förväntas kunna öka omsättningen de närmaste åren med 30-35 % är också mycket begränsat.
Rapportkommentar Q2 2019 (Läs den fullständiga analysen här)
- Försäljningen ökar med 22 % under andra kvartalet
- Viktig milstolpe – har erhållit första PMA-godkännande
- Lägre värdering men fortsatt höga förväntningar
Rapportkommentar Q2-19
Försäljningen ökar med 22 % under andra kvartalet. Nettoomsättningen uppgick till ca 56 MSEK (46) under Q2-19, motsvarande en total ökning om 22 % och 15 % i lokala valutor. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till ca 2 MSEK (4), motsvarande en rörelsemarginal om 3 % (9). Tillväxten var något lägre än vi estimerat, likaså lönsamheten. Rörelseresultatet har dock belastats av en kostnadsreservering om 4 MSEK (3) avseende koncernens aktiebaserade bonusprogram för anställda. Justerat för denna reservering uppgick EBIT till ca 6 MSEK (7). Med Q2-rapporten presenterad väljer vi att behålla vår försäljningsprognos om 240 MSEK för 2019, motsvarande en tillväxt om 28 %, men reviderar ner EBIT-resultatet från 23 MSEK till 16 MSEK. Detta är bland annat en följd av de stora investeringar som Xvivo gör i sitt FoU-arbete, samt nödvändiga kapacitetsförstärkningar av resurser för regulatoriska frågor och kvalitetssäkringar. Som nämnt ovan har kostnader avseende aktieprogram tillkommit under året, något som belastar EBIT-resultatet och som också bidrar till vår reviderade prognos för helåret.
Viktig milstolpe – har erhållit första PMA-godkännande. En av de absolut viktigaste milstolparna för bolaget är att Xvivo under 2019 erhållit ett första PMA-godkännande (Premarket Approval) från FDA. Det innebär att produkterna XPSTM och STEEN SolutionsTM kan användas utan begränsningar på den amerikanska marknaden för evaluering av donerade lungor. PMA-godkännandet innebär även att USA-klinikernas kostnadsersättningsprocess underlättas, vilket i sin tur minskar införsäljningströsklarna för Xvivos produkter.
Lägre värdering men fortsatt höga förväntningar. Xvivo aktien fortsätter att ha en hög värdering, EV/S 18x på vår prognos om 240 MSEK i försäljning år 2019. Aktien har dock kommit ner under juli månad när marknadsvärdet (MC) krympt från ca 5,2 mdSEK till ca 4,5 mdSEK, men likväl fortsätter marknadens förväntningar vara höga men återspeglar bolagets unika ställning. Fokus framåt inom lungtransplantationsområdet är att fortsätta utöka installationsbasen av bolagets EVLP-maskiner, samt förfina tekniken. Inom hjärttransplantation är målsättningen att påbörja en multicenterstudie under 2019 på minst en av bolagets primära marknader.
----------------------------------------
Rapportkommentar Q1 2019 (Läs den fullständiga analysen här)
- Omsättning och EBIT under förväntan
- FDA-godkännande för varm perfusion i linje med förväntan
- Höga förväntningar
Rapportkommentar Q1-19
Omsättning och EBIT under förväntan. Omsättningen uppgick till ca 47,7 MSEK (42) under Q1-19, motsvarande en ökning om 12 % (lokal valuta) i jämförelse med Q1-18. Detta var en betydligt lägre tillväxttakt än vi och marknaden beräknat. Till följd av ändrad segmentsmix med en större andel varm perfusion ökade dock bruttomarginal till 77 % (71). Detta är positivt då Xvivo investerar i varm perfusion som ett substitut till nuvarande kall perfusion. EBIT påverkades negativt av bland annat högre FoU-kostnader och kostnader för bonusprogram, och uppgick till -1,9 MSEK (3,1) under kvartalet. Justerat för kostnader hänförligt till nämnt bonusprogram uppgick EBIT till 3,7 MSEK (3,1).
Till följd av Q1-rapporten väljer vi att revidera ner vår omsättningsprognos för 2019, från 263 MSEK till 240 MSEK. Vi bedömer dock att värdedrivarna är fortsatt starka och intakta, men att det kommer ta något längre tid för varm perfusion att bli standard vid lungtransplantationer än tidigare beräknat. Vi väljer också att sänka vårt EBIT estimat för helåret till 23 MSEK, vilket skulle innebära en EBIT-marginal om ca 9 % för helåret 2019. Vårt tidigare estimat var 63 MSEK.
FDA-godkännande för varm perfusion i linje med förväntan. Xvivo har erhållit FDA-godkännande för XPS och Steen Solutions. Detta bidrar till att möjliggöra tillväxt inom varm perfusion. Under kvartalet utgjorde segmentet varm perfusion 43 % av försäljningen (exklusive kapitalvaror), vilket kan jämföras med 35 % Q1-18. Då Xvivo har ca 90 % i marknadsandel inom kall perfusion och segmentet endast förväntas växa med ca 4 % per år är varm perfusion värdedrivaren för Xvivo. Genom varm perfusion ökar antalet användbara organ, vilket ger läkarna vid transplantationstillfället möjligheten till bättre förutsättningar och därmed skapar ökat patientvärde. Vidare estimeras Xvivo investera cirka 40 MSEK 2019 i forskning och utveckling, vilket förväntas utveckla och komplettera den nuvarande produktfloran och skapar potential på längre sikt.
Höga förväntningar. Med den stora tillväxtpotentialen i varm perfusion har Xvivo länge tillhört ett av de högst värderade bolagen på Stockholmsbörsen. Baserat på vår prognos för 2019 och 2020 med en genomsnittlig tillväxt om ca 30% per år värderas bolaget på en multipel om EV/S 19x respektive 14x. Det finns enligt vår mening inga skäl att till följd av rapporten och den nedskruvade prognosen för 2019 ändra den långsiktiga bilden av företaget och aktien.
Finansiell kassaflödesanalys, del 1
Finansiell kassaflödesanalys, del 2
----------------------------------------
Rapportkommentar Q4 2018 (Läs den fullständiga analysen här)
- Starkt avslut på 2018 ett bevis på Xvivos förmåga och position inom perfusion
- Varm perfusion estimeras nå exponentiell tillväxt under prognosperioden
- Hög värdering ställer stora krav på att den positiva utveckling fortsätter
Rapportkommentar
Starkt avslut på 2018 ett bevis för Xvivos förmåga och position inom perfusion. Xvivo avslutade 2018 starkt med en omsättning på 187,9 MSEK för helåret och en EBIT-marginal om ca 8 %. Xvivo uppvisade en tillväxt kring 40 % i fjärde kvartalet och affärsområdet varm perfusion ökade omsättningen med över 50 %. Framgent väntas kall perfusion, Xvivos mest mogna affärsområde med en marknadsandel över 90 %, agera kassako. Kassaflödet från kall perfusion väntas investerasi varm perfusion och utvecklingsportföljen.
Varm perfusion estimeras nå exponentiell tillväxt under prognosperioden. Affärsområdet varm perfusion är ett tydligt bevis på Xvivos innovationsförmåga och estimeras visa en årlig tillväxt mellan 40 – 50 %. Mycket av tillväxten förväntas vara lönsam och generera positivt kassaflöde. Under 2018 levererades 8 XPS maskiner, vilket innebär att det vid periodens utgång fanns 49 kliniker med tillgång till XPS och LS maskiner,och därmed varm perfusion.
Hög värdering ställer stora krav på att den positiva utvecklingen fortsätter. Xvivo värderas högt baserat på omsättning- och vinstmultiplar. Baserat på vår prognos värderas Xvivo kring EV/S 15x för 2019E och ca EV/S 11x 2020E. Givet antagande om årlig tillväxttakt om 40 % 2019E – 2020E, samt EBITmarginal om ca 27 % 2020E, så är marknadens och våra förväntningar höga på att Bolaget kan visa att varm perfusion har den potential som Xvivo hävdar. Den förväntade framtida tillväxten är mycket hög för ett bolag av denna storlek, vilket är ett bevis på Xvivos kompetensoch positioninom perfusion.
Ca 125 000 organtransplantationer per år globalt. Från att den första lungtransplantationen genomfördes 1963 anses detta relativt ovanliga ingrepp idag vara av karaktären standardoperation. Årligen genomförs ca 125 000 organtransplantationer globalt, varav 5 500 av dessa är lungtransplantationer och ungefär lika många är relaterade till hjärtat. Merparten av de organ som transplanteras är njurar eller levrar som tillsammans står för 90 % av det totala antalet transplantationer.
När en donator förklaras avliden plockas organet ut och läkaren genomför då en kall genomsköljning med substanser, en perfusion, vilket innebär att organet kyls ned. Syftet med perfusion är att skölja bort blod från det donerade organet som innehåller faktorer som skadar organet. Den största problematiken med organtransplantation är bristen på organ, då många organ kasseras på grund av att organen inte uppfyller förutbestämda krav, och därmed bedöms vara för riskfyllda för användning. Nyttjandegraden hos donerade organ är därmed låg, speciellt för hjärtan och lungor, där endast 20–25 % används. Detta är ett uppenbart problem och tusentals patienter avlider årligen i väntan på ett nytt organ.
Global marknad med förväntad årlig tillväxttakt om 4 %. Den globala marknaden för alla typer av perfusion väntas växa till 1 199 MUSD år 2021, från 989 MUSD år 2016, vilket skulle innebära en årlig tillväxttakt om ca 4 %. Mycket av marknadens tillväxt drivs av initiativ och forskning från stater, organisationer och företag. Den höga kostnaden associerad med organtransplantation, samt den rådande globala bristen på organ väntas delvis hindra en starkare marknadstillväxt.
Marknaden för perfusion är segmenterad efter vilken typ av organ som kräver perfusion, samt efter region. Segmentet som Xvivo är verksamma inom kallas för ex vivo organperfusion system och segmentet utgörs dels av organen, dels all teknik och innovationrelaterad till segmentet.
Nordamerika är den största och mest mogna marknaden för perfusion, följt av Europa. Asien och Stillahavsområdet väntas vara den geografiska marknaden som upplever högst tillväxt framgent. Utöver Xvivo är Getinge en ledande svensknoterad aktör inom perfusion, dock inte inom sammasegmentoch typ av perfusion som Xvivo.
Xvivo Perfusion grundades som Xvivo Transplantation Systems AB 1998 av läkaren Magnus Nilsson, som i samarbete med thoraxkirurgen Stig Steen utvecklade en teknik för lungtransplantationer. Idag är Xvivo ett medicinteknikbolag som utvecklar och marknadsför lösningar och system för att bedöma användbarhet av organ, möjliggöra behandling av organ samt bevara organ i god kondition utanför kroppen i väntan på transplantation. Xvivos huvudkontor ligger i Göteborg och Bolagets två dotterbolag har kontor i Lund och Denver, USA. Bolaget vill öka chanserna till överlevnad hos patienter som behöver genomgå en transplantation genom att tillhandahålla produkter som ökar tillgänglighetenpå organ med god överlevnadspotential.
Kall perfusion. Xvivos största affärssegment sett till omsättningen är relaterad till kall perfusion och Bolagets produkt Perfadex. Förbrukningsvaran Perfadex är en vätskebaserad lösning som preserverar organ inför transplantation, vilket innebär att blodkärlen sköljs igenom så att lungan kan förvaras utanför kroppen tills operation sker. Produkten har i dagsläget en marknadsandel om ca 90 %. Enligt Xvivo uppgår intäkten per Perfadex till 12 000 SEK per operation. Under 2018 lanserades Perfadex Plus, produkten har lanserats i Europa och har marknadsföringstillstånd i USA. Uppgraderingen ska förenkla användningen i processen för kall perfusion. Xvivo estimerar att produkten kommer vara tillgänglig på större marknader inom ett år. Segmentet kall perfusion antas växa stabilt med en årlig tillväxttakt om ca 5–7 %, drivet av att antalet lungtransplantationer i världen ökar. Detta ger Xvivo stabila och återkommande intäkter, samt kassaflöde som kan finansiera mer expansiva affärsområdenoch utvecklingsprojekt,samtidigtsomXvivo skapar en högre patientnytta.
Varm perfusion, STEEN Solution, XPS och LS. Den framtida tillväxten förväntas primärt utgöras av segmentet varm perfusion, där produkterna STEEN Solution, XPS och LS ingår. Metoden innebär att organet hålls ”levande” utanför kroppen, samtidigt som det sköljs igenom. Metoden utvecklades för att kunna öka antalet användbara organ och ge läkarna vid transplantationstillfället möjligheten till bättre förutsättningar. Xvivo uppskattar att värdet per transplantation uppgår till 50 000 – 150 000 SEK. Produkten STEEN Solution möjliggör ett utökat användande av lungor, och Xvivo uppskattar att fem till tio gånger fler lungtransplantationer kan genomföras om organ från hjärtdöda patienter kan användas. Produkterna XPS och LS är maskiner som används i samband med varm perfusion, dessa benämns av Xvivo som kapitalvaror. XPS utvecklades för att underlätta och standardisera användandet av STEEN Solution. Denna maskin ger transplantationsteamet full kontroll över processen. Maskinen möjliggör bl.a. röntgen och mätning av syrenivå, där data samlas in under processens gång. I samband med förvärvet av Vivoline 2016 förstärktes produktportföljen med LS, vilket är en evalueringsmaskin för lunga samt efterföljande engångsartiklar. Under 2018 levererades 8 XPS maskiner, vilket innebär att det vid periodens utgång fanns 49 kliniker med tillgång till XPS och LS maskiner, och därmed varm perfusion. En ökad efterfrågan av Xvivos kapitalvaror får medföljande effekt av ökad försäljningav förbrukningsvaror,ett lönsamtsegment.
Utvecklingsportfölj. Xvivos utvecklingsportfölj består av PrimECC, hjärt-preservation och isolerad vävnadsterapi, samt lever- och njurtransplantation. Samtliga områdena har tydliga säkerhets- och förbättringsmöjligheter för patienter som genomgår transplantationer av olika slag, marknaden för metoderna bedöms ha betydande potentialför Xvivo framgent.
Xvivo avslutade året starkt, vilket skapar goda möjligheter för ökad tillväxt under 2019E. Under 2019 estimeras Xvivos tillväxttakt öka och uppnå en exponentiell tillväxt med en genomsnittlig årlig omsättningstillväxt om 40 % 2018E – 2020E. Den tillkommande tillväxten framgent förväntas primärt utgöras av segmentet varm perfusion. Inom kall perfusion har Xvivo redan en stark och stabil marknadsposition och estimeras därför växa i linje med marknaden som helhet (5-7 % per år). Xvivos dominanta position inom kall perfusion (ca 90 % marknadsandel) förväntas skapa intäktssynergier för affärsområdet varm perfusion, detta då Xvivo kan driva en stor del av försäljningen via redan etablerade försäljningskanaler och befintliga avtal med sjukhus. Den kraftiga tillväxten under prognosperioden som sträcker sig till 2020 möjliggörs även till stor del av samarbetet med United Therapeutics. Samarbetet skapar betydande distributionsmöjligheter för Xvivos affärssegment varm perfusion, med tillhörande kapitalvaroroch förbrukningsvaror.
Marginalförbättring driven av stabila intäkter från kall perfusion, samt tillväxt inom varm perfusion. Kostnader hänförliga till administration, försäljning och FoU förväntas inte öka i samma takt som omsättningen framgent. EBIT-marginalen estimeras växa från ca 7,5 % 2018A till ca 27 % 2020E, vilket drivs av att omsättningen växer snabbare än vad kostnaderna ökar, något som skapar en operationell hävstång. Nettovinstmarginalen estimerasutvecklasfrån ca 8,4 % 2018 till ca 21 % 2020.
Kort om XVIVO Perfusion
Ordförande: Gösta Johannesson
VD: Magnus Nilsson
CFO: Christoffer Rosenblad
Lista: Mid Cap Stockholm
----------------------------------------
Disclaimer
Denna publikation (nedan ”Publikationen”) har sammanställts av TradeVenueAB (nedan ”TV”) exklusivt för TV:s kunder. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser kan således inte garanteras. TV kan låta medarbetare från annan avdelning eller analyserat bolag (nedan ”bolaget”) läsa fakta eller serier av fakta för att få dessa verifierade. TV lämnar inte i förväg ut slutsatser eller omdömen i Publikationen. A°sikter som lämnats i Publikationen är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av Publikationen och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer att vara i enlighet med åsikter framförda i Publikationen.
Informationen i Publikationen ska inte uppfattas som en uppmaning eller råd att ingå transaktioner. Informationen tar inte sikte på enskilda mottagares kunskaper och erfarenheter av placeringar, ekonomiska situation eller investeringsmål. Informationen är därmed ingen personlig rekommendation eller ett investeringsråd.
TV frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på denna Publikation. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Placeringen kan öka eller minska i värde eller bli helt värdelös. Att en placeringhistoriskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden.
Den i Publikationen lämnade analysen har utförts i enlighet med villkoren för tjänsten ”IR-paketet” som TV utför åt analyserat bolag. TV erhåller ersättning för nämnda tjänst från det analyserade bolaget. TV betalar ersättning till den analytiker som har sammanställt Publikationen. Publikationen får inte spridas till eller göras tillgänglig för någon fysisk eller juridisk person i USA (med undantag av vadsom framgår av Rule15a –16, SecuritiesExchange Actof1934), Kanada eller något annat land som i lag fastställt begränsningar för spridning och tillgänglighet av materialets innehåll.
Varken TV eller de personer som sammanställt denna publikation har innehav (varken långa eller korta) i analyserat bolags emitterade finansiella instrument överstigande 0,5 % av det analyserade bolagets aktiekapital.
Analytikern som har sammanställt denna publikation äger inga aktier i bolaget.
Rapportkommentar Q3 2019 (Läs den fullständiga analysen här)
- Försäljningen ökar med 33 % under tredje kvartalet
- Xvivo fortsätter att ta steg i rätt riktning
- Lägre värdering men fortsatt höga förväntningar
Rapportkommentar.
Försäljningen ökar med 33 % under tredje kvartalet. Nettoomsättningen uppgick till ca 54 MSEK (41) under Q3-19, motsvarande en total ökning om 33 % och 26 % i lokala valutor. Rörelseresultatet (EBITDA) uppgick till 9 MSEK (5), motsvarande en marginal om 17 % (13). Tillväxten under kvartalet var stark, men likväl något lägre än vad vi tidigare estimerat. Viktigt att nämna är att rörelseresultatet har påverkats positivt av en återföring (2,3 MSEK) av tidigare gjord kostnadsreservering avseende koncernens aktiebaserade bonusprogram för anställda utanför Sverige. För Q4-19 estimerar vi en tillväxt om 15 % till 67 MSEK, med ett EBITDA-resultat om 14 MSEK.
Xvivo fortsätter att ta steg i rätt riktning. Under Q3-19 har två viktiga XPS-försäljningar genomförts. Den första försäljningen är till Lung Bioengineerings nyinvigda andra EVLP-center (Jacksonville, Florida), den andra XPS-försäljningen är till Peking, vilken är den näst största och den mest snabbväxande lungtransplantationskliniken i Kina. Antalet lungtransplantationer ökar snabbt i Kina och landet antas om 2-3 år bli bland de största marknaderna i världen. Lanseringen av Perfadex Plus, bolagets ready to use-produkt för preservering av lungor, går enligt plan i Europa och USA, och under kvartalet erhölls europeiskt patentgodkännande. Xvivo arbetar dessutom för fullt med förberedelserna för att starta upp multicenterstudierna med bolagets produkt för hjärtpreservation i Europa, USA och Australien/Nya Zeeland.
Lägre värdering men fortsatt höga förväntningar. Fokus för lungtransplantationsområdet är att fortsätta utöka installationsbasen av bolagets EVLP-maskiner, framför allt i Europa och på bolagets nya marknader. Inom hjärttransplantation är fokus på att få myndighetsgodkännanden inom multicenterstudierna, där EU-studien ligger först i tiden. Sedan slutet av augusti har aktien sjunkit ca 10 %, likväl värderas fortfarande Xvivo till EV/S 13x på vår omsättningsprognos om 304 MSEK för år 2020. Men antalet bolag som förväntas kunna öka omsättningen de närmaste åren med 30-35 % är också mycket begränsat.
Kort om XVIVO Perfusion
Ordförande: Gösta Johannesson
VD: Magnus Nilsson
CFO: Christoffer Rosenblad
Lista: Mid Cap Stockholm
----------------------------------------
Disclaimer
Denna publikation (nedan ”Publikationen”) har sammanställts av TradeVenueAB (nedan ”TV”) exklusivt för TV:s kunder. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser kan således inte garanteras. TV kan låta medarbetare från annan avdelning eller analyserat bolag (nedan ”bolaget”) läsa fakta eller serier av fakta för att få dessa verifierade. TV lämnar inte i förväg ut slutsatser eller omdömen i Publikationen. A°sikter som lämnats i Publikationen är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av Publikationen och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer att vara i enlighet med åsikter framförda i Publikationen.
Informationen i Publikationen ska inte uppfattas som en uppmaning eller råd att ingå transaktioner. Informationen tar inte sikte på enskilda mottagares kunskaper och erfarenheter av placeringar, ekonomiska situation eller investeringsmål. Informationen är därmed ingen personlig rekommendation eller ett investeringsråd.
TV frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på denna Publikation. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Placeringen kan öka eller minska i värde eller bli helt värdelös. Att en placeringhistoriskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden.
Den i Publikationen lämnade analysen har utförts i enlighet med villkoren för tjänsten ”IR-paketet” som TV utför åt analyserat bolag. TV erhåller ersättning för nämnda tjänst från det analyserade bolaget. TV betalar ersättning till den analytiker som har sammanställt Publikationen. Publikationen får inte spridas till eller göras tillgänglig för någon fysisk eller juridisk person i USA (med undantag av vadsom framgår av Rule15a –16, SecuritiesExchange Actof1934), Kanada eller något annat land som i lag fastställt begränsningar för spridning och tillgänglighet av materialets innehåll.
Varken TV eller de personer som sammanställt denna publikation har innehav (varken långa eller korta) i analyserat bolags emitterade finansiella instrument överstigande 0,5 % av det analyserade bolagets aktiekapital.
Analytikern som har sammanställt denna publikation äger inga aktier i bolaget.