
Blog Archive
- Nyfiken på mina läsare, svara på formulär tar 17 sekunder
- Köpt en massa fonder för 290 000 kr
- Utdelningstillväxt Bravida 25%
- Lite mer om mig själv. Bevakningssoldat, Pojkallsvenskan och Affärssystem.
Taggar

Dags att uppdatera portfölj bilden inför 2021 Q1 så som jag gjort sedan 2 år tillbaks. Väldigt bra sätt för mig att kunna se tillbaks och se hur portföljen förändrats sen dess. Det är inte några drastiska förändringa men ändå. Investor fortfarande på topp med 17,8% andel av hela portföljen och den största förändringen sedan förra kvartal är väl att 24Sevenoffice tagit stor plats ganska snabbt och även Fortnox som stigit markant förra året fått en större andel. "Övriga" delen har också vuxit och där finns exempelvis TIN Ny Teknik innehav, Alphabet, Apple, Facebook, Microsoft, Kinnevik, Fortis, Prosus, Bitcoin och Ethereum mm.
Ni som följer bloggen känner till att jag även har Magic Formula portföljer vid sidan om den här portföljen nedan som jag kallar för den "Vanliga portföljen". Om jag skulle lägga till Magic Formula i nedan diagramm så skulle den ha andelen 5%, som fortsätter att växa successivt. Jag har valt att separera dessa portföljer så det blir enklare för mig att följa upp. Vanliga portföljen finns hos Avanza och MF portföljerna hos Nordnet.
Portföljen har slagit index 4 av 5 senaste åren och ska jag vara ärlig så har jag en känsla av att jag kommer få stryk av index i år. Allt beror nog på Dollarn och Fastighetsaktierna, som jag hoppas kommer balansera upp portföljen. Fortnox och 24Sevenoffice tror jag kan få en del korrigering i år och det har redan börjat.
Fortsätter sedvanligt att redovisa min portfölj och uppdatera bilden på innehaven så som den ser ut just idag. Har den traditionen nu varje kvartal från och med 2018 Q4 där jag tar en bild och skriver ihop ett kortare inlägg. Det blir då enklare att se tillbaks hur mitt agerande påverkat portföljens sammansättning. Alla historiska portfölj inlägg kan ni hitta via länken "Portföljen och Historik", där finns även min historiska utveckling.
Vid Q2 skrev jag om att Mastercard och Visa ska bli 10% andel av hela portföljen. Nu ligger de på 6,2% och inlägget skrevs nog innan jag började intressera mig för Magic Formula strategin som nu har en egen portfölj. Det är just den strategin som är i stor fokus från min sida och det är den portföljen som det kommer att ske nyinsättningar på. Om man summerar ihop portföljerna så har Magic Formula portfölj endast en andel på 2,7%, men kommer att definitivt att ökas.
Sedan Q2 har det skett en del "större förändringar" i mina mått mätt. Nordea har försvunnit helt och hållet från diagrammet och Novo Nordisk har tagit plats nu. Fortnox, Tomra, Bravida, Hufvudstaden och Atrium Ljungberg är de aktier som ökat sina andel och i övrigt är det oförändrat. Fortnox och Tomra har ökat, delvis pga alla nya småköp och där kurserna stigit kraftigt. Så länge börsen fortsätter upp kommer jag vara mer på defensiven och avvakta med mina köp
Nu har Q2 passerat för 2020 och portföljen är nog på plus sidan efter dagens stängning. Investor med sina nästan 20% andel är mitt största innehav och kommer att fortsätta vara det ett bra tag. Om jag backar tillbaks till Q1 så finns Mastercard och Visa med bland de 15 största innehaven och förmodligen kommer de bli dryga 10% av hela portföljen då jag fortsätter att köpa båda bolagen.
På twitter har jag sett riktigt grymma halvårssumeringar med upp till +90% YTD avkastning och tyvärr "spelar" jag inte i samma division och kommer inte ens i närheten av det. Min utveckling ligger nästan på plus för det här året och om jag slår index så blir jag nöjd. Just nu leder väl portföljen med någon procentenhet, men jag är optimisk med att fastighetsbolagen som sänkt mig ordentligt i år, stiger mer än index kommande månaderna. Det återstår att se.
Portföljen 2020 Q1
Portföljen 2019 Q4
Portföljen 2019 Q3
Portföljen 2019 Q2
Portföljen 2019 Q1
Portföljen 2018 Q4
För det här året har jag infört en uppföljning av portföljen varje kvartal, för att kunna jämföra lite historik över vilka innehav jag haft. På nedanstående bilder kan ni se de innhav jag har just nu och den andra bilden visar såsom portföljen såg ut under 2018 Q4. Det är inga stora skillnader och det är meningen med min strategi. Förändringar;
Investor Ökat
Tomra Ökat
Fortnox Ökat
Castellum Minskat
Portföljen 2019 Q1
Portföljen 2018 Q4.
Något som jag saknat med min blogg är att kunna se tillbaks vilka innehav jag hade under en viss tidsperiod. Jag brukar ju uppdatera då och då men tänkte skapa ett schemalagd struktur där jag varje kvartal uppdaterar portföljfördelningen i lite mer strukturerat form. Dels för min egen skull och dels för intresserade läsare. Att kunna blicka tillbaks och se hur portföljen förändrats kan vara väldigt intressant i framtiden. Det här inlägget får vara Q4 2018 och 31 Mars redovisar jag Q1 2019. Sedan får jag se hur upplägget utformas och bearbetas.