
Blog Archive
- Nyfiken på mina läsare, svara på formulär tar 17 sekunder
- Köpt en massa fonder för 290 000 kr
- Utdelningstillväxt Bravida 25%
- Lite mer om mig själv. Bevakningssoldat, Pojkallsvenskan och Affärssystem.
Taggar

Min dotter är fyller 11 år nu i November månad och redan nu så får hon ungefär 193 kr i månaden i utdelning. Det är väldigt bra kämpat för att vara en 11 åring :). Hon är väldigt ekonomi smart och jag är inte alls orolig för att hon i framtiden blir en "Lyxfällan" individ, snarare tvärtom.
För drygt 1,5 år sedan så drog jag upp ett litet experiment med henne, om en blogg som hon kan skriva ett inlägg i då och då. Tyvärr har det bara blivit ett inlägg än så länge, men vi ska nog få upp några fler inlägg inom snar framtid. Jag försöker indoktrinera henne så mycket som möjligt med aktier och utdelningar redan i tidig ålder, så hon kan få sin ekonomiska frihet så snabbt som möjligt. Klicka på bloggen nedan som är hennes.
Bilden ovan som ni ser är min dotters portfölj som är 9 år och har 9 år kvar tills det blir hennes egna kapital på riktigt vid 18 års åldern. Jag har märkt att hon trots sin låga ålder så har hon ett ekonomisk intresse, som är helt klart över sina jämnåriga.
Hon tillhör inte den över halvan i skolan på läsa, skriva eller matte, men kan bli enormt skicklig inom detta område om hon får rätt stimulans av mig. Jag har sakta men säkert jobbat in mig och väckt hennes intresse och hon har börjat ställa en del genomtänkta frågor till mig angående aktier, utdelning och direktavkastning mm. Gissa om jag blir exalterad av detta :)!
För att sporra och höja hennes motivation, så har vi tillsammans gjort en blogg, där hon ska få skriva om sina tankar kring pengar/aktier, vardag och sin depå tillsammans med mig. Det är helt och hållet hennes egna ord, där jag hjälper henne med stavning och ställer frågor som hon sedan besvarar och uttrycker detta i bloggen. Kika gärna in där, som heter Klokadottern !