
Min blogglista
Mina Länkar
- Investacus
- Spara Klokt
- Kronan till miljonen
- Frihetsmaskinen
- Sparo
- z2036 (Stefan Thelenius)
- Krösus sork
- Att välja lycka
- Chansar mest
- Utdelningsseglaren
- Gustavs Aktieblogg
- Pengabloggen
- Framtida rikedom
- Utdelningskungen Valient
- Sofokles - Fermentum Vitae
- Tankar om aktier
- 10-årsplanen
- Spartipset
- Aktieingenjören
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH varumärken
- Avanza eller Nordnet
Taggar
Other

Det är svårt att vara politiker!
De senaste veckorna har vi kunnat läsa om hur dåliga politiker är på att investera och att äga aktier. Knappt någon äger aktier och endast några stycken äger fonder. Nu i veckan hörde vi om en politiker som gjort tvärtom och faktiskt investerat i aktier. Inte bara en gång heller utan hon har fyllt på med nya aktier i en nyemission också. Det är nästan lite överkurs. Men tro nu inte att investerarkollektivet blir glada då. Nej nej, då är det också fel och stackars Maria Wetterstrand får skit för att hon gjort bra affärer på sina Cortus Energy.
Samtidigt som Wetterstrand suttit i styrelsen för Cortus har hon för regeringens räkning utrett frågor som i allra högsta grad påverkar Cortus energi och jag är en av de allra första att rikta kritik mot den här typen av agerande men jag kan samtidigt inte låta blir att småle åt att inget MP gör verkar bli rätt. Eller så gör de helt enkelt allt fel, inklusive investeringar. Marias utredning och ägande har i sin tur eldat på kursen och småspararna köper Cortusaktier för fullt samtidigt som kursen rusar.
Den senaste veckan har klädföretaget Odd Molly rusat på börsen. Ingen verkar ha någon kunskap om vad som hänt eller varför kursen rusar. Bolaget har till och med själva gått ut och uttalat sig om att de inte vet vad som händer. I spåren av retaildöden har Odd Molly gått kräftgång på börsen under en längre tid men de senaste veckorna har det som sagt vänt och kursen är senaste veckan upp med 129 % trots en nedgång på 3 % igår.
Det ligger nära till hands att tro att det antingen finns en läcka om något i bolaget, ett bud eller en omvänd vinstvarning som är på gång. Det kan även vara ett rykte om en läcka eller liknande. Inget verkar dock ha nått ut ordentligt och det ska bli kul att se vart det här landar. Omsättningen har varit förhållandevis hög vilket utesluter ett chicken race ala Svolder A. Det verkar som om Swedbank har agerat nettoköpare igår. Kanske har det något med penningtvätt att göra? ;)
2016 var ett år som kännetecknades av många börsintroduktioner.
Aktiepappa deltog i ganska många av dem och en av dem var Videoburst. Videoburst är ett företag som tillhandahåller möjligheten för företag att göra egna videos. Vi har tidigare skrivit om dem och vi är både aktieägare och kunder till Videoburst. De senaste månaderna har just den första delen; aktieägandet, mest varit en plåga då aktien som noterades på 2 kr per aktien har vandrat mellan 1,30 och 1,60 kr med undantag från en topp på 3,24 i september 2016.
Både jag och Aktieflickvännen har köpt aktier i Videoburst och snittat ner oss några gånger och med ett innehav om totalt 28 000 aktier så kommer självklart dagens nyhet om ett samarbete med Google som en skänk från ovan. Det är inte varje dag man har en enskild aktie som går upp 101 % på en och samma dag.
Läs gärna mer om Videoburst: