
Min blogglista
Mina Länkar
- Investacus
- Spara Klokt
- Kronan till miljonen
- Frihetsmaskinen
- Sparo
- z2036 (Stefan Thelenius)
- Krösus sork
- Att välja lycka
- Chansar mest
- Utdelningsseglaren
- Gustavs Aktieblogg
- Pengabloggen
- Framtida rikedom
- Utdelningskungen Valient
- Sofokles - Fermentum Vitae
- Tankar om aktier
- 10-årsplanen
- Spartipset
- Aktieingenjören
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH varumärken
- Avanza eller Nordnet
Taggar
Other

Stenocare – Nordens Tilray
Dags för nordens, och kanske Europas, första cannabisbolag att kliva in på börsen. Inte otippat är det de frisinnade danskarna som är först med att våga notera ett ”dödsknarkbolag” på börsen. Jag ska ärligt talat säga att jag inte vet huruvida det finns något noterat i Holland men det borde det göra. Det här inlägget kommer dock handla om Danmark och Stenocare som noteras på Spotlight i höst.
Danmark har sedan 1 januari i år ett testprogram där man tillåter medicinsk användning av Marijuana under 4 år. Patienter ska alltså under den här perioden kunna få medicin innehållande Cannabis utskrivet av läkare. Danskarna har en helt annan syn på Cannabis än vad många svenskar har. En undersökning visade att 88 % av danskarna ansåg att Cannabis borde legaliseras för medicinskt bruk och 45 % ansåg att det borde legaliseras i sin helhet.
Stenocare har tillstånd att producera, importera och odla medicinsk Cannabis.
Information om Stenocare IPO
Teckningskurs 8,80 DKR
Teckningsstart 24 september
Sista svarsdag 9 oktober
Minsta teckning 400 aktier
Värdering (pre money) 59,7 MDKK (motsvarande ca 83,6 miljoner SEK)
Courtage 0 kr
Förväntad första handelsdag 26 oktober
Börs Potlight (eller Spotlight för er som inte är från Göteborg ;))
Emissionsinstitut Sedermera Fondkommission (Nordnet och Gemstone)
Av Emissionsbeloppet ska till 70 % användas till att finansiera en anläggning för odling och tillverkning av produkter för framställning av medicinerna. Anläggningen ska anläggas på Jylland Danmark. Resterande 30 % kommer utgöra kapital för löpande kostnader.
Ankarinvesterare i form av partnern CannTrust (Canadensiskt Cannabisföretag) och ett stort antal mer eller mindre okända privatpersoner som tecknar för mellan 100.000 kr och 1.000.000 kr kanske inte övertygar men det ger en bra spridning i alla fall. De har garanterat 60 % av emissionslikviden via teckningsförbindelser och då detta är en förhållandevis liten IPO (endast 18,5 miljoner DKR) utgår vi från att den kommer bli övertecknad. Speciellt då den senaste Cannabis-IPO:n Tilray har varit de senaste veckornas raket och snackis i både Sverige och många andra länder tror vi att det här kommer bli en intressant IPO. Tilray noterades på Nasdaq i augusti och har sedan en vecka pendlat mellan 100 och 300 dollar. En helt galen handel och på samma sätt som Tilray kommer Stenocare att vara en aktie med förhållandevis få aktier att slåss om så vi förväntar oss faktiskt en rejäl hype kring både noteringen och kring själva aktien sen.
I vanlig ordning verkar dessutom danskarna ha humor då namnet Stenocare och STENO (som är tickern) sannolikt hämtats från det faktum att man blir stenad av deras råvaror.
Läs mer
Vad är "dödsknark" som vi läser om?
Det är intressant att följa diskussioner kring aktier och investeringar och se hur flockbeteendet och FOMO (fear of missing out) bekräftas gång efter annan på börsen. När en aktie eller en företeelse går bra ska alla vara med och alla pratar och skriver om den. Det i sin tur får fler att vilja haka på och till slut ska alla köpa den aktuella aktien eller tillgången eller vad det nu handlar om.
Fingerprint och Bitcoin
För några år sedan var det Fingerprint, sen var det betting som var inne och under en kort period vintern 2017 var det Bitcoin och andra kryptovalutor som det skulle tjänas pengar i. Det gick till och med så långt att vissa gamla bolag lade till något med coin i företagsnamnet och rusade direkt på börsen. Världen var galen och Icoin var nog det sjukaste av allt men det höll inte i sig så länge utan snart kom raset och därmed avtog intresset. När det går bra vill alla vara med och man litar blint på att ”alla andra” säkert har rätt men sen när det inte skrivs något om det längre så vill ingen längre handla de ”omoderna” aktierna eller tillgångarna.
Weed och Biotech
Efter att Bitcoin rasat flyttades både pengar och fokus frn krypto till Cannabis och gröna aktier var det hetaste som fanns men efter ett tag tog även haussen slut där och nu verkar fokus och pengar ha flyttats till Biotech istället. Vi har sett det på nära håll i den slumrande IPO:n Bio Works som stack iväg men det finns många fler exempel än så Bio Arctic, Biogaia och Xbrain Biopharma för att nämna några. Precis som i fallet Bitcoin verkar det vara ordet ”Bio” som slår. Det spelar tydligen ingen roll om hur företagen går eller hur deras framtidsutsikter ser ut. Alla ska äga dem och det är viktigt att köpa dem NU NU NU. Eftertanke verkar saknas. I ljuset av detta får vi nog säga att vår senaste IPO; Asarina Pharma ligger helt rätt i tiden. Dessvärre är den så liten att vi sannolikt kommer bli utan tilldelning men bli inte förvånade om den går upp med ca 100 % första dagarna på börsen för att om några månader handlas strax under IPO-kursen på 21 kr.
Läs mer:
Ny spännande IPO (Asarina Pharma)
Är Bitcoin verkligen en investering?
Vad är "dödsknark" som vi läser så mycket om?
Bitcoin (film)