
Mina Länkar
Blog Archive
Taggar
Other

Hittills har männen alltid legat i topp när det gäller regelbundet sparande. Men trenden är bruten.
Skillnaden är inte stor men symbolisk. Konjunkturinstitutet undersöker varje månad svenskarnas syn på privatekonomi och på den svenska ekonomin i stort.
Och i dag uppger 76,9 procent av kvinnorna respektive 76,8 procent av männen att de har ett regelbundet sparande.
Men trots trendbrottet sparar män betydligt större summor än kvinnor och får mer avkastning. Män tar större risk med en större del av sparandet i aktier och fonder, vilka historiskt varit bättre placeringar än de tryggare konton som kvinnorna oftare föredragit.
Sparandet generellt har ökat kraftigt de senaste decennierna. För 20 år sedan hade omkring hälften av svenskarna ett sparande, för tio år sedan hade siffran stigit till omkring 60 procent, för att i dag alltså ligga kring drygt 75 procent.
Var tionde svensk tillhör gruppen "trygga sparare" som sparar mer, är mer långsiktiga och sprider riskerna bättre än genomsnittet. De trygga spararna lägger undan och investerar över hälften av sin månadsinkomst, att jämföra med det svenska genomsnittet vilket är en knapp fjärdedel.
Nästan åtta av tio har börjat pensionsspara, vilket 65 procent av svenska folket har gjort. Nästan åtta av tio. Och de trygga spararna har oftare än genomsnittet placeringar i andra tillgångar än kontanter, exempelvis i aktier och fonder, obligationer och fastigheter.