
Blog Archive
- Nyfiken på mina läsare, svara på formulär tar 17 sekunder
- Köpt en massa fonder för 290 000 kr
- Utdelningstillväxt Bravida 25%
- Lite mer om mig själv. Bevakningssoldat, Pojkallsvenskan och Affärssystem.
Taggar

Månadskostnad Nissan Qashqai 2648kr
Nu har det gått 35 månader (gäller Juli månad) sedan jag köpte en helt ny Qashqai Tekna (20170801) för 200000 kr och betalade kontant. I samband med köpet bestämde jag mig för att registrera alla kostnader som berör bilägandet och då ingår inte bensin, tullavgift och parkering mm. Jag tar inte med dessa kostnader för att det är mer "rörliga kostnader" för mig. Ju mer man kör desto mer kostar då dessa. Parkeringen skulle kostat lika mycket vilken bil jag än ägde. Däremot har jag med service och biltvätt med tillbehör såsom bilschampoo, tvättsvamp, spolarvätska mm. När jag köpte bilen fick jag med ett service paket för 8000 kr som gäller i 3 år. Den kostnaden har jag tagit med i beräkningen och i år är sista året.
Kommer vara intressant att se vad en Nissan Qashqai verkligen kostar i månaden. De kostnader och värdeminskningen som bilen kostat mig har jag fört statistik över, längre ner i inlägget. Under juli månad hade jag inga utgifter för bilen.
Beräkning på värdeminskningen har jag använt mig av bilpriser för att värdera vad bilen skulle säljas om jag sålde den själv. (3800 mil).
Värdeminskning | 58650 |
Försäkring | 11032 |
Service | 8000 |
Däck | 7520 |
Övrigt | 3757 |
Fordonsskatt | 3715 |
92674 | |
Antal mån | 35 |
Månadskostnad | 2648 |
Min månadskostnad hamnar då på 2648 kr (92674 / 35 månader) och kommer såklart att sjunka varje månad. Det känns inte alls för dyrt att ha en helt ny bil, när jag ser dessa siffror. Du som är ute efter en billig bil, se till att köpa en bil som redan har haft sin stora värdeminskning för det är den kostnaden som är störst.
Se en artikel från teknikens värld där de beräknat andra bilmodellers kostnader.
Nu har det gått 32 månader (gäller April månad) sedan jag köpte en helt ny Qashqai Tekna (2017-08-01) för 200000 kr och betalade kontant. I samband med köpet bestämde jag mig för att registrera alla kostnader som berör bilägandet och då ingår inte bensin, tullavgift och parkering mm. Jag tar inte med dessa kostnader för att det är mer "rörliga kostnader" för mig. Ju mer man kör desto mer kostar då dessa. Parkeringen skulle kostat lika mycket vilken bil jag än ägde. Däremot har jag med service och biltvätt med tillbehör såsom bilschampoo, tvättsvamp, spolarvätska mm. När jag köpte bilen fick jag med ett service paket för 8000 kr som gäller i 3 år. Den kostnaden har jag tagit med i beräkningen och i år är sista året.
Kommer vara intressant att se vad en Nissan Qashqai verkligen kostar i månaden. De kostnader och värdeminskningen som bilen kostat mig har jag fört statistik över, längre ner i inlägget. Den här månaden hade jag biltvätt, besiktning och rengöringsprodukter från Turtle Wax för totalt 517 kr. Däckskiftet fixade jag själv under April. Se en artikel från teknikens värld där de beräknat andra bilmodellers kostnader.
Beräkning på värdeminskningen har jag använt mig av bilpriser för att värdera vad bilen skulle säljas om jag sålde den själv.
Värdeminskning | 57000 |
Försäkring | 11032 |
Service | 8000 |
Däck | 7520 |
Övrigt | 3757 |
Fordonsskatt | 2806 |
90115 | |
Antal mån | 32 |
Månadskostnad | 2816 |

Min månadskostnad hamnar då på 2816 kr (90115 / 32 månader) och kommer såklart att sjunka varje månad. Det känns inte alls för dyrt att ha en helt ny bil, när jag ser dessa siffror. Du som är ute efter en billig bil, se till att köpa en bil som redan har haft sin stora värdeminskning för det är den kostnaden som är störst. Vet inte vad som hänt med värderingen under April månad, kanske beror på att jag använt felaktig miltal tidigare eller så har bilen blivit värdefullare, men det visar sig längre fram i tid.
Månadskostnad Nissan Qashqai 3233kr
Nu har det gått 28 månader (gäller December månad) sedan jag köpte en helt ny Qashqai Tekna (2017-08-01) för 200000 kr och betalade kontant. I samband med köpet bestämde jag mig för att registrera alla kostnader som berör bilägandet och då ingår inte bensin, tullavgift och parkering mm. Jag tar inte med dessa kostnader för att det är mer "rörliga kostnader" för mig. Ju mer man kör desto mer kostar då dessa. Parkeringen skulle kostat lika mycket vilken bil jag än ägde. Däremot har jag med service och biltvätt med tillbehör såsom bilschampoo, tvättsvamp, spolarvätska mm. När jag köpte bilen fick jag med ett service paket för 8000 kr som gäller i 3 år. Den kostnaden har jag tagit med i beräkningen.
Kommer vara intressant att se vad en Nissan Qashqai verkligen kostar i månaden. De kostnader och värdeminskningen som bilen kostat mig har jag fört statistik över, längre ner i inlägget. Den här månaden hade jag problem med bilbatteriet och köpte då en jump starter och även bilbatteriladdare för totalt 1000kr. Verkstaden bytte ut batteriet till en ny inom nybilsgarantin.
Beräkning på värdeminskningen har jag använt mig av bilpriser för att värdera vad bilen skulle säljas om jag sålde den själv, Antal km: 33000.
Värdeminskning 60000
Service 3 år 8000
Vinterdäck 7520
Försäkring 9078
Fordonsskatt 2806
Tvätt, Övrigt 3121
---------------------------------
Totalt 90525 kr
Min månadskostnad hamnar då på 3233 kr (90525 / 28 månader) och kommer såklart att sjunka varje månad. Det känns inte alls för dyrt att ha en helt ny bil, när jag ser dessa siffror.
Månadskostnad Nissan Qashqai 3344 kr
Nu har det gått 26 månader (gäller Oktober månad) sedan jag köpte en helt ny Qashqai Tekna (2017-08-01) för 200000 kr och betalade kontant. I samband med köpet bestämde jag mig för att registrera alla kostnader som berör bilägandet och då ingår inte bensin, tullavgift och parkering mm. Jag tar inte med dessa kostnader för att det är mer "rörliga kostnader" för mig. Ju mer man kör desto mer kostar då dessa. Parkeringen skulle kostat lika mycket vilken bil jag än ägde. Däremot har jag med service och biltvätt med tillbehör såsom bilschampoo, tvättsvamp, spolarvätska mm. När jag köpte bilen fick jag med ett service paket för 8000 kr som gäller i 3 år. Den kostnaden har jag tagit med i beräkningen.
Kommer vara intressant att se vad en Nissan Qashqai verkligen kostar i månaden. De kostnader och värdeminskningen som bilen kostat mig har jag fört statistik över, längre ner i inlägget. Den här månaden har jag inte haft några kostnader förutom värdeminskning, bilen hade årliga servicen som jag redan har betalat för enligt ett servicepaket. Den kostnaden finns med längre ner och byte till vinterdäck fixade jag själv under helgen och förvaringen sker i källaren.
Beräkning på värdeminskningen har jag använt mig av bilpriser för att värdera vad bilen skulle säljas om jag sålde den själv, Antal km: 31000.
Jämför bilförsäkringar hos Compricer och spara pengar. *Affiliate länk.
Värdeminskning 57550
Service 3 år 8000
Vinterdäck 7520
Försäkring 9078
Fordonsskatt 2806
Tvätt mm 1152
Domkraft 849
------------------------
Totalt 86 955 kr
Min månadskostnad hamnar då på 3344 kr (86 455 / 26 månader) och kommer såklart att sjunka varje månad. Det känns inte alls för dyrt att ha en helt ny bil, när jag ser dessa siffror.
Så mycket kostar min Nissan Qashqai 3506kr/månad
Nu har det gått 24 månader (gäller Augusti månad) sedan jag köpte en helt ny Qashqai Tekna för 200000 kr och betalade kontant. I samband med köpet bestämde jag mig för att registrera alla kostnader som berör bilägandet och då ingår inte bensin, tullavgift och parkering mm. Jag tar inte med dessa kostnader för att det är mer "rörliga kostnader" för mig. Ju mer man kör desto mer kostar då dessa. Däremot har jag med service och biltvätt med tillhörande tillbehör såsom bilschampoo, tvättsvamp, spolarvätska mm. När jag köpte bilen fick jag med ett service paket för 8000 kr som gäller i 3 år. Den kostnaden har jag tagit med i beräkningen.
Kommer vara intressant att se vad en bil verkligen kostar i månaden. De kostnader och värdeminskningen som bilen kostat mig har jag fört statistik över, längre ner i inlägget. Den här månaden hade jag försäkrings kostnad på 1954 kr.
Beräkning på värdeminskningen har jag använt mig av en hemsida för att värdera vad bilen skulle säljas för privat.
Jämför bilförsäkringar hos Compricer och spara pengar. *Affiliate länk.
Värdeminskning 54750
Service 3 år 8000
Vinterdäck 7520
Försäkring 9078
Fordonsskatt 2806
Tvätt mm 1152
Domkraft 849
------------------------
Totalt 84 155 kr
Min månadskostnad hamnar då på 3506 kr (84155 / 24 månader) och kommer såklart att sjunka varje månad. Det känns inte alls för dyrt att ha en helt ny bil, när jag ser dessa siffror.